| anonim_4396 a întrebat:

Azi, am incercat sa reinstalez windows-ul pe laptop dar a aparut o problema. Cand am ajuns la partea cand trebuie sa formatez partitiile imi spune ca windows-ul nu poate fi reinstalat pe acea partitie din cauza ca e de tip GPT. Am 5 partitii, una de 250 MB, la doua din ele scrie MBR sau MSR (trebuiesc reformatate/sterse?) parca si la una RECOVERY. Nu am putut continua instalarea din cauza aceasta. Ce trebuie sa fac? Acum nu mai booteaza windows-ul din cauza ca am reformatat partitia. Laptopul e HP 250 G3 si am vrut sa instalez windows 7, el avand 8.1.

Răspuns Câştigător
| gelu1970 a răspuns:

Nu conteaza ca e laptop sau pc
elimina toate partitiile
toate
apoi daca esti bolnav cu partitii poti sa le faci din nou, cate vrei si cum vrei, curate.
nu starteaza din dvd, din cauza a ceva ce nu ai bine in bios. si eu cum nu pot vedea biosul tau, trebuie sa vezi tu.

14 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

In primul rand ai mania partitiilor. asta e rau.
in al doilea rand, daca nu stii formata nu te apuca de formatat.
in al treile rand, partitia recovery ar fi trebuit sa o pui pe dvd-uri. era licenta ta originala de windows 8
chiar daca nu iti place 8, ar fi trebuit sa o salvezi.
si in ultimul rand, nu spune ca nu poti starta din dvd. nu iti starteaza pentru ca nu ai configurat in bios ceea ce trebuie.

| Stufii a răspuns (pentru gelu1970):

In BIOS am dezactivat Secure BOOT si UEFI BOOT ca sa pot rula de pe DVD. In schimb am activat Legacy Boot. Am mai formatat partitii/ instalat windows, dar nu pe laptop.

| Stufii a răspuns (pentru gelu1970):

Inclusiv partitia OEM (Original Equipment Manufacturer)?

| Stufii a răspuns (pentru gelu1970):

Am sters toate partitiile si am reusit sa pornesc instalarea. Daca am sters windows-ul original si am reinstalat eu altul, am pierdut garantia? Daca mi-ai raspunde ti-as fi foarte recunoscator! Multumesc!

| Stufii a răspuns (pentru gelu1970):

Nu stiu de ce, dar am impresia ca poti face upgrade la windows. S-ar putea sa fac upgrade avand in vedere ca am notat serialul windowsului pe care l-am avut.

| gelu1970 a răspuns (pentru Stufii):

Nu. daca vroiai windows 10 trebuia sa faci upgrade cu windows 8 care era original, adica aveai licenta. si cum nu ai salvat pe dvd-uri acea partitie recovery...
asta e. bafta.

| Stufii a răspuns (pentru gelu1970):

Multumesc pentru informatii!

| K0sti a răspuns (pentru Stufii):

Daca ai salvat serialul de la licenta, nu te doare capul, il poti instala oricand!

| gelu1970 a răspuns (pentru Stufii):

Nu conteaza ca e laptop sau pc
elimina toate partitiile
toate
apoi daca esti bolnav cu partitii poti sa le faci din nou, cate vrei si cum vrei, curate.
nu starteaza din dvd, din cauza a ceva ce nu ai bine in bios. si eu cum nu pot vedea biosul tau, trebuie sa vezi tu.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Fii atent :
Intra in Bios dezactivezi Secure Bot iar optiunea cu Legacy sa fie pe disable.

Răspuns utilizator avertizat
| Stufii a răspuns:

Am un CD cu windows 8.1 dar e pe 32 de biti si nu stiu daca o sa gasesc driverele pentru laptop deoarece pe site-ul celor de la HP am gasit doar pentru windows 7 si 8.1 pe 64 de biti.