| DeyCj a întrebat:

Salut.Care din voi utilizaţi windows longhorn pro şi mă puteţi ajuta cu unul?
Vreau să îl testez doar să văd ce are în plus faţa de Xp şi să extrag nişte fişiere cum ar fi iconiţele şi ecranele de boot.shotdown,logon,etc.
Mulţumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| Aero a răspuns:

Windows "Longhorn" era/este cunoscut ca numele de cod al Windows Vista in stadiu de dezvoltare. Practic acel Longhorn ce ai gasit tu nu e decat un XP Pro spre Vista neterminat(Beta1). Cine naiba sa mai foloseasca asa ceva? Fuge lumea la greu de Vista, daramite de un build mai vechi de al sau Beta1 in ziua de azi la mult timp dupa ce a fost lansat(sa nu mai zic ca de atunci s-a continuat cu Blackcomb-->Vienna-->Windows 7)?
N-are rost sa testezi ceva ce a fost de mult testat si abandonat. lumea uita de XP:) si instaleaza Windows 7. Sincer... XP si-a trait traiul, si-a mancat malaiul-atatia ani!

Uite aici:

http://en.wikipedia.org/wiki/Development_of_Windows_Vista

poate te ajuta sa intelegi cum au evoluat lucrurile de-a lungul timpului. Asta daca te intereseaza sa cunosti mai multe aspecte interne ce tin de Windows, nu doar infatisarea-exterioara.
Iar cat despre extrasul acelor fisiere de care zici... n-are rost! Cu siguranta gasesti destule teme Longhorn pentru XP! Inainte sa se lanseze Vista era o "moda" (prin 2006) cu asa ceva;)) sa ai tot felul de teme d-astea Longhorn/Vista pentru XP. Poti incerca si programul TuneUp Utilities 2010. Se schimba destul de bine aspectul XP cu programul TuneUp Styler din pachetul TuneUp Utilities.

2 răspunsuri:
| Aero a răspuns:

Pai dar chiar merge greut pe calculatorul tau Windows 7. L-am mai vazut si eu instalat pe configuratii similare. Procesorul e slab. Daca n-ai minim un procesor dual-core...se cam taraste de multe ori. Iar de Vista ma indoiesc sa mearga mai bine, deoarece o prima chestie in plus pe care o are 7 fata de Vista e optimizarea kernel-ului(rescris in mare parte), imbunatatirea performantei multi-core, etc. 7 e mai optimizat si in consumul resurselor. Oricum, amandoua nu-ti zboara pe configuratia asta.

Poti descarca programul nLite. Iti trebuie instalat de asemenea si. NET Framework 2. 0(necesar pentru. nLite). Cu nLite iti personalizezi destul de bine kit-ul de Windows. Nu e dificilhappy. Acest program poate integra teme/aspect in kit-ul Windows XP.

Si te contrazic putin la interfata Aero. Dimpotriva, Windows-ul se "misca" in general mai bine, pentru ca toate acele efecte, animatii sunt desenate direct de GPU(procesorul placii video, mult mai rapid ca CPU-ul). Asa ca scuteste CPU-ul de niste operatii. Doar in RAM se mai observa vreo 50 MB in plus, cred...desi daca ai de unde da RAM, nu e o problema. In general, cu cat consumul de RAM e mai ridicat cu atat Windows Vista/7 ruleaza mai bine.(Ma refer in special la serviciul Superfetch) La XP era inverswinking

| DeyCj explică:

Ms Aero de răspuns.
Referitor la extragerea acelor fişiere; eu voiam să extrag iconiţele de vista şi msgina. dll şi apoi să le includ în Xp-ul personal înnainte de a-l ionstala, astfel încât să îmi fie gata instalate la prima butare de sistem. Cât despre 7 eu zic că îţi trebuie un computer puternic ca caesta să ruleze cum trebuie(aicimă refer la o placa video de cel puţin 1GB şi RAM minim 3 zic eu). Şi eu l-am încercat şi nu mi-a plăcut cum rulează pe computer-ul meu deşi l-am şi optimizat puţin.Eu am un AMD Sempron la 2200Mz, 2Gb RAM DDR2.Placa video de 128 RAM cred) şi îmi merge destul de greuţ plus că şi papă din procesor.Vista mi-s-a părut un pic mai bunicel, mai ales dacă dezactivezi efectele de aero.