| bogdan12321132231 a întrebat:

Salut, cu ce program pot face un overclock mai serios la o placa video nVIDIA gt 520mx, ma refer la memory speed ca sa creasca banda de latimea sa se miste mai bine, am incercat cu msi afterburner si din 14.4gb/s am obtinut 18, 7gb/s si memory speed 1170mhz de la 900(stock)

1 răspuns:
| Eugen80 a răspuns:

Eu iti recomand sa NU mai faci overclock la memorie degeaba. Indiferent ce iti spune acel program, pe tine nu te ajuta cu absolut nimic. Tu nu ai un sistem in care sa bagi in placa video 18, 7 GB/s! De fapt ram nici nu cred ca ai ceva mai mult de 16 gb ram si nici un procesor care sa transmita prin el aceasta viteza.
Latimea de banda se seteaza de catre producator, cand se proiecteaza placa video, tu nu faci decat sa fortezi frecventele, crescandu-le artificial. Ideea este ca odata cu cresterea frecventelor creste foarte repede si necontrolat temperatura, pentru ca, desi producatorul a testat placa video la diferite frecvente, le-a lasat un mic loc de boost, ca sa fie sigur ca placa tine 2-3 ani si sa nu se intoarca la garantie.
Deci fara o racire adecvata si rescrierea biosului placii video, nu se modifica mare treaba si indiferent ce iti spune programul respectiv, tu nu ai castigat nici macar 5% din plus real in vreun joc. Tot jucandu-te si fortand-o asa, daca vreo memorie cedeaza vei avea artefacte si ii faci cruce placii video.
Lucrez in domeniu si iti spun ca am incercat de toate... joaca-te cat poti pe ea, te saturi, o vinzi, iei una putin mai buna cu o dif cat mai mica de bani... cam asa merge treaba peste tot.
E ca si cum ai un Logan si ii bagi numai benzina scumpa si il tii in limitare... e clar ca va ceda, pentru ca nu e facut pentru circuit.