| amazonul11 a întrebat:

Salut
Am o placa video nVIDIA gt220 si as vrea sa-i dau overclock cu msi afterburner si nu stiu cum sa setez fan speed, memory clock si chestiile alea. si s-ar merita sa-i dau overclock?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poate reusesti s-o arzi! Eu zic sa citesti intai pe net cum se face overclocking-ul si apoi sa te avanti.

| KodrutZ a răspuns:

Ahahaha, petarda aia sa ii faci overclock? Mai bine tunezi un Lastun!

| heAdgN a răspuns:

Daca o sa faci o sa ai nevoie de cooler mai bun si daca faci la placa sa faci si la procesor o sa ai 20-30 fps pe putin la jocuri in plus big grin

| Battlefielder99 a răspuns:

Salut! Eu spun ca nu merita sa i faci overclock acestei placi video deoarece nu o sa obtii o crestere sesizabila a performantei. Mai degraba o lasi asa si incepi sa aduni bani pentru una mai buna. Dar, daca vrei sa i dai overclock ca sa vezi cum se comporta sau din simpla curiozitate iti zic rapid cum sa folosesti afterburner: la Core Voltage si la Fan Speed nu umbli le lasi pe automat, iar la Core Clock si Memory Clock incepi sa cresti treptat valorile.Intai cresti cu 30-40 la fiecare iar dupa aia cu cate 10. De exemplu, daca ai crescut ci 50 la fiecare intri intr un joc si vezi cum se comporta, daca merge mai bine sau mai rau(unele jocuri nu suporta overclock). Si tot asa pana cand, dupa ce intri in joc, calculatorul o sa se inchida (cu eroare BSOD de obicei). Asta inseamna ca ai dat prea mult la overclock si sistemul tau nu mai este stabil. Acum te intorci la valoarea la care nu aparea aceasta eroare. Atentie, chiar daca nu mai da eroare, placa video s ar putea incalzi prea tare si arde sau daca vezi ca dupa un timp jocurile incep sa se miste foarte incet inseamna ca placa s a supraincalzit si iarasi trebuie sa scazi valorile din afterburner. Temperatura la care poti zice ca placa e „in siguranta„ e 65-70 de grade Celsius, dupa asta riscul ca placa (si celelalte componente sa se arda) creste. Acum, depinde si de procesorul tau: daca ai unul bun merita sa faci un usor overclock la placa pana iti iei alta mai buna, parerea mea. Si eu am avut un nVidia 8400GS vreo doi ani iar dupa ce i am dat overclock nu a mai tinut decat vreo 6 luni si s a ars. Asa ca iti spun inca o data, mare grija cu overclock ul. Bafta!