| Petruu07 a întrebat:

De cateva zile nu imi mai functioneaza ventilatorul de la procesor, din aceasta cauza se opreste calculatorul. Imi poate spune cineva ce pot sa fac sa rezolv aceasta problema? Multumesc!

1 răspuns:
| halogen001 a răspuns:

Trebuie verificat ventilatorul sa fie bine conectat la placa de baza. Daca nu vrea sa porneasca, desi se invarte usor cu mana, atunci fie e stricat ventilatorul, fie nu primeste curent din placa de baza.
Daca nu primeste curent din placa de baza, se poate alimenta din alt loc sau chiar direct de la sursa - e o solutie.

Daca e stricat ventilatorul si nu merge nici daca e curatat, fie se pune un ventilator nou, fie se cumpara un cooler nou care sa corespunda cu modelul procesorului http://www.pcgarage.ro/coolere/
In plus, la schimbarea sau montarea din nou a coolerului, e necesara curatarea pastei termice vechi si inlocuirea ei cu pasta termica noua ca sa se asigure un contact termic bun intre procesor si radiator si o racire buna.