| copilu2000 a întrebat:

Salut, De ceva timp am o problema cu laptop-ul si anume cu un HP pavilion m6 care are urmatoarele simptome:
Instalez windows 7 si dupa ce se intaleaza dau sa intru pe browser-ul de net, intra si cand scriu youtube.com si dau enter se blocheaza tot si imaginea de pe display se stinge. Vreau sa spun ca datorita acestei probleme nu pot instala nici driverele. Daca nu vreau sa intru pe youtube si incerc sa fac altceva sta mai mult timp aprins pana cand incep sa il fortez dupa care iar cade imaginea din display si fara restart nu mai face nimic nici tastatura nu se mai aprinde.
Instalez Linux MINT. Merg pe ideea pe care multi o au in cap si anume placa video defecta. Instalez linux intru pe youtube il bag prin hdmi si dau un video 4k il pot lasa asa zile intregi si nimic neobisnuit. Chiar si acum scriu de pe linux.

O prima banuiala a mea ar fi memoria RAM si aici cer si argumente daca imi poate da cineva, pe sloturile din spate scrie: DDR3, 1,5v eu acasa am 2 placute una de 1.5v si una obisnuita creata de Samsung si care nu stiu ce voltaj are.
*Cu oricare placuta as incerca simptomele sunt aceleasi.
Cum de merge fara probleme pe linux si pe windows nu sta aprins mai mult de 5 minute?

2 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Ceva nu faci bine cand formatezi.
ai incercat tot timpul cu acelasi dvd de windows sau ai probat si cu altul?

| copilu2000 explică (pentru gelu1970):

Da am probat cu un windows 8.1 si la fel ca si pe 7.
*de pe cd nici nu se instaleaza windows-ul total, cand se instaleaza placa video la ultimul pas cand se stinge si se aprinde display-ul la un moment dat ramane negru. singura instalare este dupa stick