| Adrian_Andrei_1992_42TI a întrebat:

Salut, de ceva zile ma tot uit la cateva modele de masini ceva mai scumpute si as dori parerea dumneavoastra.
Ma tot uit dupa modele de BMW Seria 5 520D ( obligatoriu 2L diesel )
gen : http://www.autovit.ro/bmw-520-C33725662.html
si Mercedes Benz E-klasse 250
gen : http://www.autovit.ro/mercedes-benz-e-250-C33697566.html

Si nu stiu care dintre ele sunt mai usor de intretinut. Si prin intretinere ma refer strict la : piese, consum si impozit ( impozitul cred ca ar fi cam acelasi ) si parere despre motoarele respective care sunt pacatoase, ce cad pe ele,
Sau daca aveti vreo sugestie ( interior BEJ obligatoriu ) ( la E-klasse am dat doar exemplu )
Acuma ma uit dar bugetul meu ar fi undeva la 15-20k euro.

3 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Din start iti zic: nu sunt expert, dar impzitul la noi se plateste dupa capacitatea cilindrica.
2. Doar o parere personala, eu nu as da 20000 euro pe o masina rulata. Ai sa bagi ceva bani in piese cu timpul...

| Adrian_Andrei_1992_42TI explică (pentru sltlp):

Rulata din 2012 acuma e relativ o masina aproape noua.

| sltlp a răspuns (pentru Adrian_Andrei_1992_42TI):

Apraope noua nu prea e la cam 200000km sincer. O sa vezi dupa 250000 ca o sa mai schimbi piese.
Apropo, daca esti curios de motor, mai durabile sunt in general cele de la mercedes. De asemenea, suspensia la seria 5 e ceva mai sport, parca se simt mai mult gropile decat in cazul la acel E.