| TheSCHEPSIS a întrebat:

Salut, de Craciun vreau sa imi schimb o componenta a pc-ul. Pana acum ma gandeam sa imi schimb procesorul dar nu sunt sigur. Vreau sa imi spuneti ce ar fi mai bine sa schimb dintre procesor, placa video si memoria RAM.

Astea sunt specificatiile mele:

Procesor: AMD Athlon 64 X2 Dual Core 4000+ 2.1 GHz
Placa video: Nvidia GT 220 1 GB DDR3
RAM: 2,5 GB
Placa de baza este aceasta in caz ca va intereseaza: http://m.emag.ro/......ES4H2BBBM/

PS: Stiu ca este un PC foarte slab si ar trebui schimbat tot. xD

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Problema e ca nu prea poti schimba doar procesorul spre exemplu. mai precis, daca ai schimba doar procesorul, ai variante doar sa cumperi alt procesor sh, pentru ca procesoare noi pentru placa aia de baza nu se mai fabrica. Ce poti sa schimbi ramane: sa adaugi ram/alta placa video.

| TheSCHEPSIS explică (pentru sltlp):

Stiu ca nu se mai fabrica procesoare pentru placa mea de baza. Poate o sa imi achizitionez alta placa de baza. Ce ar fi mai ok sa schimb placa video sau procesorul?

| sltlp a răspuns (pentru TheSCHEPSIS):

Oricare. Ideea e ca daca alegi procesor, e MUSAI sa fie si placa de baza simultan.

| TheSCHEPSIS explică (pentru sltlp):

Da mi-am dat seama. Ma gandeam la placa asta de baza pentru ca am memorie RAM pe DDR2 si sa nu trebuiasca sa mai schimb si memoria RAM

http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/asrock/960gc-gs-fx/

Si la procesorul asta: http://www.pcgarage.ro/procesoare/amd/fx-6300-35ghz-box/

Ce zici e ok?

| sltlp a răspuns (pentru TheSCHEPSIS):

Zic ca mai bine ai vinde memoria ddr2 si ai lua ddr3(parerea mea).

| TheSCHEPSIS explică (pentru sltlp):

Ok multumesc de propunere happy

8 răspunsuri:
| StefanKogut a răspuns:

Cel mai eficient upgrade este la RAM, banuiesc ca ai 2 placute una de 2Gb si una de 512 MB, daca da cauta una identica cu cea de 2 GB si inlocuieste-o pe cea de 512, vorba reclamei "dupa capul meu" va parea ca ti-ai schimbat to calculatorul. Asta va face ca memoria ta sa functioneze in dual channel ceea ce e mare lucru, viteza de calcul va creste considerabil. Urmatorul pas este sa-ti schimbi Windowsul de pe 32 pe 64 biti. Si acest lucru va aduce un plus de eficienta intregului sistem. Dupa ce ai facut astea, te poti gandi ca in urmatoarele luni(6-12) sa-l vinzi ca intreg pentru ca nu mai exista decat posibilitati marginale de upgrade, asta bineinteles daca, in continuare, te nemultumeste puterea sistemului.

| TheSCHEPSIS explică (pentru StefanKogut):

Multumesc de sugestie, o sa tin cont de asta!

| XDeDeX a răspuns:

Buna
Procesorul iti este destul de bun ( se poate si mai bine dar ni neaparat)
placa de baza nu conteaza exagerat de mult
iti recomand RAMI si daca poti placa video
(Ram poti sa ii ridici lejer pana la 4 Gb) spor. O zi faina