| RaulB1997 a întrebat:

Salut,de vreo 2 luni mi-am cumparat un procesor skylake i5 6600 (nu este K).Am o nelamurire in legatura cu turbo boostul...adica nu pot sa vad daca functioneaza sau nu acest turbo, nu am vazut frecventa sa creasca de la 3.3 ghz niciodata.Mentionez ca am supus procesorul la stress test unde este solicitat 100%, iar frecventa nu a urcat la 3.9 ghz a ramas tot la 3, 3ghz.Din cate stiu eu despre aceasta tehnologie, ea intervine atunci cand procesorul este solicitat, si il ajuta crescandui frecventa.Trebuie sa fac ceva din BIOS? Am o placa de baza GIGABYTE H170 HD3 DDR3 luata odata cu procesorul. Va rog o parere...

1 răspuns:
| N3amtu a răspuns:

Salut,porneste pc-ul, intra in BIOS iar la frecventa apasa click dreapta, apoi pe more si vei intra in meniul procesorului din care poti alege turbo si vezi daca creste peste 3, 3... Daca nu creste insemna ca e limitat