| HyperionCo a întrebat:

Detin doua HDDuri, unul de 320 GB pe care am 4 partitii (dintre care una de 70GB pentru Windows), si altul de 640 GB (filme, jocuri, kituri etc.). Mi-am reinstalat recent windowsul (Windows 7 Ultimate x64) si am observat ca daca doresc sa dezarhivez mai multe arhive sau sa instalez vreoun joc mai maricel (gen NFS HP, FIFA 12, FIFA 13) am erori cum ca arhiva x, y e corupta, sau nu gaseste fisierul X etc... Ce ar trebui sa fac? Mentionez ca am dezarhivat si cu PowerArchiver si cu WinRar, acelasi rezultat.

PS: arhivele sunt bune, pentru ca le-am utilizat si inainte sa reinstalez windowsul.

5 răspunsuri:
| Tagaso a răspuns:

Acele jocuri nu sunt cumva Iso și trebuiesc montate cu Daemon Tools nu dezarhivate?

| HyperionCo explică (pentru Tagaso):

Sunt arhive, care dezarhivate duc la un singur ISO. Acel fisier il montes cu PowerISO sau Daemon Tools, si instalez jocul. Problema e ca in unele situatii nici nu apuca sa imi extraga ISO-ul din arhive, ca imi da ca ba una ba alta e corupta. Iar cand totul merge ok cu dezarhivarea, in timpul procesului de instalare, imi apar diverse erori (file x is not found...). Cel mai ciudat e ca inainte sa-mi reinstalez windosul, totul mergea perfect din acest pct de vedere. Insa reinstalarea a fost necesara deoarece primeam multe erori tip blue screen (Windows NT & Kernel), iar memoria RAM nu avea nimic.

| Tagaso a răspuns (pentru HyperionCo):

Încearcă DLLFiles Fixer

| Daimler a răspuns:

Incearca si cu DiskInternals ZIP Repair

| PhoeniXman a răspuns:

E posibil sa ai vreun virus care a corupt acele arhive. va trebui sa cauti un backup la acele arhive pe cd sau de unde le ai, si daca tot asa iti da incearca sa instalezi un antivirus daca nu ai, daca ai unul instalat e posibil ca el sanu-ti dea voie sa le deschizi, atunci in inchizi pana dezarhivezi arhiva.