| strike118 a întrebat:

Doresc sa imi construiesc un PC nou folosindu-ma de componentele actuale. Imi puteti spune ce componente trebuie schimbate neaparat si alte alternative? (cica anumite placi de baza nu pot suporta anumit RAM si etc...) Nu vreau sa ma iau ca Popa Prostu' sa cumpar componentele si sa nu fie compatibile.

Aici sunt specificatiile :
Windows XP Professional Version 2002 Service Pack 3 32-bit (nu prea avea rostul, da na ^_^)

Procesor Intel Celeron D CPU 3.06 GHz

Placa de baza ASUSTeK Computer INC
Model P5KPL-AM SE
Chipset Intel P35/G33/G31

RAM DDR2 512 MB CL5 333 MHz

Placa video Intel(R) G33/G31 Express Chipset Familiy
256 MB

Din cate stiu eu, presupun ca RAM-ul, placa video si cea de baza ar trebui schimbate. :/ Daca astea sunt, am nevoie de niste alternative.
Si ca un mic reper caut sa pot sa rulez Half-Life 2 pe High si Portal 2 pe...sa zicem...Medium.

Funda!

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Vreau sa-mi constuiesc un pc nou cu piese vechi... misto asta!
Uite aici alternative: http://www.epasystems.ro/product-category/calculatoare/

| strike118 explică (pentru K0sti):

Sunt cam ceea ce vreau, numai ca placile video integrate nu ma bucura.

| K0sti a răspuns (pentru strike118):

Nu, da poti sa-ti iei placa video separata si tot iesi mai bine!

5 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Pai ar cam trebui sa schimbi platforma. Ce ai tu acolo este extrem de vechi iar un upgrade ar fi bani aruncati in vant.

| strike118 explică (pentru Jipa95):

Stiu, desi vreau sa schimb anumite componente momentan ca sa stiu pe ce sa strang banii...de aia as avea nevoie de niste alternative. tongue

| MskDesign a răspuns:

Prea vechi sistemul! Strange-ti banii si incepe sa-ti cumperi piese pentru o platforma actuala.Nu uita ca tehnologia merge inainte si nu inapoi.