| anonim_4396 a întrebat:

E bun ubuntu linux pentru jocuri? As vrea sa stiu mai multe despre acest sistem de operare. funda

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e bun pentru jocuri sau jocurile nu sunt bune pentru el... oare care din ele? De vreme ce majoritatea jocurilor folosesc API-ul DirectX al Windows-ului, de la Microsoft, pentru ca permite performanta/grafica superioara, si nu prin OpenGL, mai e si o problema de drivere, chiar si de producatorii jocurilor in sine. Vezi tu, ce au de castigat aia de la AMD/NVIDIA sau de la EA Games, Ubisoft, Activision/Blizzard, etc. daca ar dezvolta jocuri pentru un sistem de operare asa putin folosit? Windows-ul e baza pentru jocuri si in unele cazuri consolele pentru o experienta mai bogata!
Cel mai mare plus al distributiilor Linux e ca sunt gratuite si ca ofera destul de multe facilitati la pachet!

1 răspuns:
| Claudiu2011 a răspuns:

Linuxu nu e pentru jocuri.winking e pentru programe