| F3l1x a întrebat:

Este o diferenta mare intre Nvidia Geforce 210 si NVidia Geforce 610?(ma refer in domeniul de gaming ).Spuneti-mi si mie ce difera si ce este mai bun si ce este mai raubig grin.

12 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Pai 210 este o placa varza pentru 2013. A fost o placa praf si cand a fost lansata(2009), iar in timp a ajuns vai de ea. De aceea si la 720p pe youtube cu un windows vista/7/8 are lag...
Gt 610 este o versiune echivalenta, doar ca pentru anii 2012-2013.
Persoanal, decat sa cumpar asa ceva, mai bine nu cumpar...
Gt 610 e mai performanta daca erai curios de asta. Cat despre gaming, nici nu se punt problema... Ambele sunt praf. Astea is placi pentru pc home, internet, nu jocuri...

| KodrutZ a răspuns (pentru sltlp):

Sint de acord ca sint praf, dar sa avem pardon... pina si cu un GeForce 4 MX 440 iti merg clipurile 720p ok daca ai procesor cit de cit si codecuri. E posibil sa nu iti mearga direct de pe net dar sa iti mearga dupa ce le scoti frumos si le rulezi de pe hard, iar aici nu e vina placii video ca merge in hopuri cind faci streaming.

| sltlp a răspuns (pentru KodrutZ):

Da, dar cum majoritatea urmareasc in masa filme si videoclipuri pe net, pe site-uri pline de reclame si alte prostii. Ma rog, oricum, nici una nu e de apreciat.

| KodrutZ a răspuns (pentru sltlp):

Oh, da, sa mor de ii inteleg pe astia. La ce banda avem si cit de lejer se pot imprumuta filmele de pe net ca sa le vizionezi linistit pe calculator... dar nah, site-urile de gen au succes din acelasi motiv ca inna sau gutza cap de *&^$: exista consumatori de asa ceva.

| bogdan324 a răspuns:

Ambele sunt proaste, indiferent ca una e mai noua ca cealalta.Cel mai bine iti iei una pe la 3-4 milioane care sa te duca ceva ani, recomand o nVIDIA gt 630 gddr5 sau un hd 6670 gddr5 minim!

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan324):

UN 630 nu o sa il duca ceva ani, dar e o solutie buna de compromis pentru ~un an cam asa.

| bogdan324 a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu cred ca in 3-4 ani jocurile vor avea cerinte mai mari ca crysis 3 sau call of duty ghosts, daca ar fi asa...developerii ar fi nebuni!

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan324):

GT630 e o prastie. Faptul ca poate rula Crysis 3 nu inseamna ca il ruleaza la detalii/framerate decent. In unele scenarii un GT 630 e mai slab decit HD 4770-ul meu pe care il am din 2009 si care nici macar atunci nu era vreun mare fis (a fost 380 RON). GT 630 e un low-end cu pretentii, la fel cum era si FX 5200 la vremea lui.

| bogdan324 a răspuns (pentru KodrutZ):

Este interesant ca un hd 4850 bate un gt 630, dar din pacate acea prastie de gt 630 are directx11 in timp ce hd 4850 nu are.E ca si cum eu as lua 5 la mate si sa mi se cumpere tot ce vreau, iar soramea sa ia numai 10 si sa nu i se cumpere nimic.

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan324):

Un HD 4850 nu doar bate un GT 630, ci sterge pe jos cu el. La faza cu tine vs sora-ta, ai omis detaliul ca tu ai lua 5 dar ai avea basca, pe cind sora-ta ar lua 10 cu capul gol. happy

| mijlsach a răspuns:

Mda...Ultima este mai buna, pai cred si eu..este o diferenta fata de prima destul de mare

| Lupas_Sergiu_1993 a răspuns:

Http://www.game-debate.com/....../index.php geforce 610 e mai nou aparuta si e mai buna decat 210