| Mario4658 a întrebat:

As vrea sa vad parerile in legatura cu urmatorul subiect:Sunt un gamer impatimit si mi-an upgradat pc-ul in ultima vreme(fiind mai vechi)iar singura componenta pe care nu am upgradat-o e RAM-ul.Am 1 Gb RAM, si as vrea sa imi cumpar un kit de 4 Gb si pe acesta sa il vand,deoarece nu mai gasesc la fel (Produs de AE). Intrebarea e: Credeti ca se va vedea diferenta in domeniul gaming? Am fost la un magazin it si mi-au zis ca nu merita investitia, dar am impresia ca cei de acolo sunt cam tampiti...Ce spuneti? Configuratia mea e urmatoarea:Intel Dual Core E5700(3.0),Nvidia GeForce EN210(512 Mb, 64 bit) iar frecventa maxima a memoriei RAM e 667(atat suporta placa de baza).Va rog sa imi spuneti parerile voastre,e o decizie importanta, daca sa fac sau nu investitia.Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| VirtualEinstein a răspuns:

Din intamplare avem aceleasi componente. Le dau dreptate celor de la magazinul de IT. Nu merita investitia.
1. Avem un procesor obosit pe un socket 755 care nu se mai fabrica, e istorie.
2. Avem o placa low-end, low-buget spune-i cum vrei care e cum e...
3.Memori DDR3 cu frecventa nativa de 1333 Mhz dar limitata la 600+ mhz de pocnitoarea asta de placa de baza.
Eu zic sa rabzi cu configuratia asta pana faci un upgrade serios la 1155 si la o placa de baza decenta

4 răspunsuri:
| alex190199 a răspuns:

Daca il folosesti la gaming, eu zic sa o faci. Iti ajungeau si 2GB de Ram, dar 4 e si mai bine si sigur. Poate au spus ca nu merita fiindca nu le-ai specificat tu la ce il folosesti, sau poate erau doar "gelosi" ca te dai gamer.

| Unia23 a răspuns:

Da. Trebuie sa-ti faci un upgrade la memoria RAM. Pentru jocurile de acum 4GB ar trebui sa fie mai mult decat suficient.

| Mario4658 explică (pentru Unia23):

Ok,multumesc,deci sa inteleg ca frecventa cam mica a memoriei nu ar fi o problema?

| DanPunky a răspuns:

Sau aveau impresia ca te lauzi happy eu am 6 si sunt fericit tot pentru jocuri am configuratia. parerea mea e sa dai upgrade mergi pe 4 / 6 / 8 GB depinde cat iti permiti