| dnzzzzzzzzzzzzzzz a întrebat:

Este posibil sa fac un site in WordPress ca mai apoi sa salvez tot site-ul pe un stick? Ma refer daca pot descarca site-ul, cu toată baza de date, scripturi, galerie.

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

Da
la baza de date se poate face dump (din ssh) sau export din phpMyAdmin
iar intreg site-ul (galerie, etc.) sunt salvate in folderul site-ului sau ftp (daca ai)

TOTUSI daca il faci pe un site cu wordpress deja instalat si nu il instalezi tu manual, atunci o sa fie mai greu pentru ca toate fisierele wordpress s-ar putea sa fie niste link-uri (sau alta solutie)

TOTUSI 2

daca vrei sa faci o prezentare, si nu ai nevoie de site on-line (poti sa faci prezentarea si online... presupun)

atunci poti sa faci site-ul local, chiar pe un usb cu ceva de gen EasyPHP sau alternatives
https://alternativeto.net/software/easyphp/
(EasyPHP a fost primul de care am auzit, acum pare fi depasit)
se pare ca xampp e cel mai bun:
https://www.google.com/search?q=xampp

PS solutia de mai sus merge binemercic in windows, fara nici un server, OARECARE;)

3 răspunsuri:
| laurentiutirei a răspuns:

Salut nu trebuie sa faci site
doar descarci WordPress si copiezi pe stick usb!
https://wordpress.org/plugins/download-manager/
dupa poti incarca pe domeniul tau de exp.ro
doar instalezi WordPress happy

| dnzzzzzzzzzzzzzzz explică (pentru laurentiutirei):

Eu am nevoie ca sa prezint acest site la un concurs. Site-ul trebuie trimit pe github, cu toate componentele sale si sa fie si pe localhost.