| cosmin_5213 a întrebat:

Salut; este posibil sa ingreuneze activitatea pc-ului din cauza diferentei de biti, intre procesor si windows?

Răspuns Câştigător
| monstrulet a răspuns:

Normal ca da. Deaia inca se mai fac si sisteme de operare pe 32biti.
Daca instalezi sistem de operare pe 64 biti si lucrezi numai cu aplicatii de 32biti, ele o sa fie emulate, si o sa mearga mai greu.
Instalezi windows pe 64 biti ca sa iti vada tot ramul? Ok, dar daca aplicatiile care le folosesti sunt pe 32biti, tot 3 gb ram o sa vada maxim.
In momentul de fata sunt putine aplicatii care merg si pe 64biti, majoritatea fiind softuri profesioniste(ultimele versiuni din Adobe after effects merg doar pe 64biti).
Daca ai procesor pe 64 biti si folosesti windows pe 32biti nu are nimic.

2 răspunsuri:
| virusake a răspuns:

laughing)))

Un procesor care are suport 64 bit, poate rula fara probleme atat pe un sistem 32bit, cat si pe unul 64bit.
Dar unul care nu are suport pentru sistemele 64bit, logic nu o sa poata rula asa ceva.

Ingreunari nu au cum sa apara, daca procesorul are suport pentru 64bit, o sa ruleze orice, daca are decat 32 bit, o sa ruleze in afara de cele de dupa.

| djdani1 a răspuns:

Da deoarece un os cu 62 sau 64 bit nu suporta un procesor slab ci un procesor puternic!