| N3GAT1V3 a întrebat:

Salut eu am windows 7 home premium si merge ce merge si dupa un timp procesorul se incarca 100% si merge foarte greu si am incercat si windows 7 ultimate si tot asa face am un laptop HP Compaq 6715s :
Procesor AMD Turion 64 x2 1.90 Ghz
Placa video Ati Radeon x1250 256Mb
Hard 150 Gb

Ma puteti ajuta dau fuuuuuuuuuuundoi mareeeeeeeee

7 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Păi încearcă să îl optimizezi puţin.Nu e suficient la Windows numai să îl instalaezi, e necesar să îl şi optimizezi în funcţie de configuraţia pe care e instalat.În cazul tău setează pe manual şi opreşte următoarele servicii:
Microsoft.NET Framework NGEN v2.0.50727_X64
Microsoft.NET Framework NGEN
v2.0.50727_X86
Aceste servicii sunt de la net frameworck şi nu e necesar să ruleze tocmai din acest motiv, deaorece netf rameworc încearcă să optimizeze reţeaua şi asta înseamnă un consum mare de CPU fapt ce la unele procesoare cam îngeaţă rularea celoralte aplicaţii.Verificat inclusiv pe Enterprise şi e mai bine pe manual.
Setarea se face din Start/accesories/services/click pe services
sau scrie în search bar-ul din start „services.msc sau services" şi din rezultate selectează services şi deschide aplicaţia.Succes

| laptopnews a răspuns:

Cata memorie RAM ai?
Sunt mai multi factori care contribuie la o configuratie optima pentru a folosi decent Windows 7.

| laptopnews a răspuns:

Http://laptopnews.ro/......l-meu.html
Uite aici un articol care te-ar putea ajuta! Succes!

| MnereaDarius a răspuns:

In momentul in care CPU ajunge la 100%, folosind Task Manager descopera ce proces cauzeaza aceasta suprasolicitare. Odata identificat, (aceasta se aplica doar daca nu este un proces de sistem) tasteaza la Run (Search) "msconfig", iar la sectiunea Startup, debifeaza programul asociat procesului cauza, astfel incat sa nu mai ruleze niciodata la pornirea Windows.

De asemenea, asigura-te ca nu ai 2 sau mai multi antivirusi instalati.

Daca niciunul din sfaturile mele nu au functionat, iti recomand sa achizitionezi Tuneup Utilities.

| N3GAT1V3 explică (pentru MnereaDarius):

Pana acum am avut problema cu process de la windows se numea dwm.exe

| MrHeadshot a răspuns:

Salut! Windows 7 Home Edition si Ultimate folosesc multe resurse, mai ales daca sunt pe 64 biti, dar dupa cum se vede nu prea ai procesorul asa bun.Iti recomand un procesor de 3, 2 GHz!