| xCristiannTMx a întrebat:

Am si eu un laptop HP compaq nc8430 are 2 GB RAM, procesor dual core 1. 66GHz, placa video 256mb si hard de 120GB. Ce sistem de operare sa ii pun Windows Vista Ultimate sau Windows XP? As dori si o explicatie.

7 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Windows 7 starter!

| gelu1970 a răspuns:

Windows 7 X86
adica 32 bit

| EmanuelKant a răspuns:

Mai foloseste cineva Windows Vista? Pune-i XP bineinteles, ocupa mai putine resurse, iar pentru acest laptop e foarte bun.Alt windows mai nou ti s-ar misca oribil.

| ITPlace a răspuns:

Salut!
Windows Xp a fost scos din lista de suport a Microsoft-ului, Vista e un windows destul de bun, eu unul iti recomand din cele doua Windows Vista Home Premium.
www.it-place.ro

| xCristiannTMx explică:

Dar de ce multi se feresc de Windows Vista? Din ce motive?

| GabrielStn a răspuns (pentru xCristiannTMx):

Din punctul meu de vedere nu este stabil, intampini foarte multe erori, destul de enervante si nu este nici pe placul celor care vor sa se joace.

| CinevaNou a răspuns (pentru xCristiannTMx):

Cand a aparut prima data prin 2007, avea extrem de multe probleme, si putine programe erau compatibile cu el. Pana si driverii crapau. Dar au rezolvat majoritatea problemelor odata cu vista sp1. Dar parerea oamenilor a ramas la fel. Putini s-au deranjat sa-i mai dea o sansa.
Oricum vista acuma e vechi, si in curand n-o sa mai fie suportat nici el. Windows 7 e o varianta mai buna din toate punctele de vedere fata de vista, asa ca asta ar fi bine sa-l instalezi momentan, daca nu iti place windows 8.