| Lex169 a întrebat:

Salut.Imi puteti spune de ce am un rating atat de mic la placa mea video Nvidia GeForce 210 (1GB).Cand ma uit pe Game Debate am un rating prost si atunci cand compar cerintele de sistem cu componentele mele se potrivesc perfect.Nu cred ca ma insel deoarece unele jocuri considerate neadecvate imi ruleaza foarte bine.

Ps:Am un procesor AMD Athlon X4 740 QUAD CORE 3.2 GHZ
si folosesc 2GB RAM.

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Pai cum ai vrea sa fie ratingul? Are 1 GB DDR3 (suntem in era DDR5) si 64MB! E prima din serie si cea mai slaba.

Referitor la cifre ->Uite cum sta treaba in placile grafice, prima cifra reprezinta numarul de serie sau modelul de placa video, in cazul tau avem seria 2. Acum despre celelalte cifre de dupa 2 si anume 10 - 20 - 30...reflecta performanta placilor video dupa cum urmeaza
10-20 - placi video slabe
30-40 - low-end
50 - entry-level
60 - medii
70-80 - high end
90 - cele mai performante - The Best!
Bineinteles ca in calcul se ia si numarul de BITI cat si modelul DDR 2-3-5, memoria.

| Lex169 explică (pentru neluL):

Nu stiam asta.Credeam ca ratingul se face nuam idupa performante.Dar totusi cred ca ei gresessc deoarece unele jocuri care se numesc "incompatibile" ruleaza foarte bine.

| neluL a răspuns (pentru Lex169):

Game-Debate nu analizeaza bine dar e totusi un punct de reper, sa-ti faci o idee in ansamblu despre jocul respectiv.Nici Can You RUN It nu analizeaza bine sistemul.

3 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

A ajuns si ti-am raspuns!