| bennn a întrebat:

Salut la toata lumea, am cumparat Un pc cu procesor i5 generatia a3-a 4GB RAM, fara placa video.

Placa video am facut comanda pe olx o placa video Nvidia Palit Geforce GTX 260, 896 MB GDD3, 448 de biti.

Ce parere aveti?

Placa video inca nu am primit-o.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu te lua dupa CPAElites. Da raspunsuri ca sa fie pe primul loc. Multa lume nu stie ca memoria afisata nu este totul ci si bus-ul de memorie. Cu cat acesta este mai mare cu atat placa video este mai buna. E ca intr-o parcare. Poti sa ai o parcare de 10.000 de locuri dar daca ai doar o intrare-iesire va merge foarte greu. Daca ai o intrare de 100.000 de locuri (mai mare) dar ai 1000 de iesiri va fi mult mai usor. Asa si cu placa video. Poti sa ai o placa video de 8 Gb dar cu 64 bit poti sa stai in cap si nu va merge ca o placa de 896 Mb dar cu bus de 448 bit. Astea sunt placi video care se folosesc in grafica complexa si jocuri. Faptul ca o iei de pe OLX imi da fiori. Poate fi o pacaleala.

| Salontanul a răspuns (pentru CPAElites):

Nu-mi compara un lucru care costa un pret cu altul care costa peste dublu. Asa, normal ca eu imi iau un laptop cu 6.000 lei si tu unul cu 3000 si hai sa facem comparatie. Si, lasa-ma! Nu te-am intrebat nimic! Daca ai ceva sa spui, spune-i lui nu mie.

| CPAElites a răspuns (pentru Salontanul):

Ai vazut cat consuma? 202w iar PC-ul ala cu acea placa video consuma lejer 400w in Full Load...Sunt sigur ca "bennn" are o sursa petarda de 100 lei.
Ia gandeste-te! Placa Video ~100 lei + sursa ~200 lei = 300 Lei..cu banii astia isi cumpara un R7 260 care e de 3 ori mai performanta si consuma doar ~65w

| bennn explică (pentru CPAElites):

Nu ma interezeaza cat consuma. ma interesa sa vad ce parere aveti de placa video, am citit multe despre placa video. dar voiam sa o vad si pe a voastra.
Si mai intereseaza-te ca cele mai bune placi sunt de la NVIDIA

| bennn explică (pentru Salontanul):

Asa ma gandeas si eu ca biti adica momoria bus e mai bine sa o ai mare.
Dar sa stii ca am vazut placi mult mai bune si mai scumpe tot de la NVIDIA cu 192 de biti placa video gaming.Si pe pc garaje placa mea video scrie ca nu e recomandata pentru gaming cu cei 448 de biti.Aici is cam dubios

| CPAElites a răspuns (pentru bennn):

Placa aia video are peste 8 ani! I-a trecut vremea...Un **** de R7 250 se pi*a pe ea!
Degeaba are Bus-ul mare daca procesorul grafic e foarte slab...

Ce sursa ai? S-ar putea sa nu te bucuri prea mult de noua achizitie... Daca ai o petarda de 100 lei in maxim 30 minute de gaming o sa-ti crape PC-ul cu totul!

| bennn explică (pentru CPAElites):

Am o sursa mica dar o schimb una cu 600w

| CPAElites a răspuns (pentru bennn):

Ce buget ai pentru sursa?
Nu poti anula comanda pentru. placa video?

| bennn explică (pentru CPAElites):

Hmm as putea dar mi-ar bate obrazu oamenii. tot secand sursa max 100 lei

| bennn explică (pentru bennn):

Totusi eu zic ca ar fi buna placa video merge bine gta 5 am vazut test pe youtobe

| Jipa95 a răspuns (pentru Salontanul):

Va rog frumos nu mai vorbiti de placi video, sunteti total paralel cu domeniul.

18 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

O achizitie foarte proasta ai facut cu acel gtx. Ce ai facut tu acum, e echivalent cu a cumpara o masina de 20 de ani. Consuma enorm, nu e eficienta, multe lucruri nu mai merg(gen jocuri noi deoarece nu are DX nou) si nici performantele nu mai impresioneaza.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Citeste si pe aici si ai sa-ti imbunatatesti cunostintele cu sfaturi utile: http://www.computerica.ro/placa-video-sfaturi-de-achizitie/

| Jipa95 a răspuns:

CPAElites stie el ce vorbeste. GTX 260 este o placa video foarte veche care abia mai face fata jocurilor aparute, unele dintre ele fiind foarte pretentioase nici nu o sa ti le ruleze cu mai mult de ~10fps.
Nu te lua dupa Salontanul, a luat-o iar pe ulei ca de obicei. La o placa video cel mai mult procesorul grafic conteaza cel mai mult, dupa care tipul memoriei VRAM ( de preferat GDDR5 pentru o latime de banda ok ), si nu in ultimul rand bus-ul memoriei, 128, 256, etc ( cat de rapida este ea ).
GTX 260 este o placa ce era buna pe vremea gta 5 fiind un gpu lansat acum ~8 ani de zile. Ca si recomandare pentru tine, uita-te macar la un rx 460 sau gtx 950 daca vrei sa te joci cat de cat decent pe acel i5 si cei 4gb ram.

Răspuns utilizator avertizat
| bennn explică:

Ce ziceti voi acolo pe mine ma intereseaza sa mearga gta 5 si merge deci e buna si gata eu nu vreau o placa de 1000 lei cum imi recomandati voi