| impresivu a întrebat:

Salut la toti! Eu as dori sa instalez Ubuntu, dar nu sunt sigur ca o sa reziste pe laptop. Am laptop Packard Bell.
Caracteristicile:
Memoria RAM: 4 GB DDR3;
Memoria Video AMD Radeon HD 7310, 384 MB, memorie integrata;
Procesor: AMD Dual-Core Processor E1-1200

13 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Cum adica nu o sa reziste? De ce sa nu reziste?
Alternativa la ubuntu e si linux mint, care are interfata mai "fluida".

| impresivu explică (pentru sltlp):

Am instalat odata ubuntu si linux mint si procesorul era supraincarcat, ajungea la 80-100%.

| sltlp a răspuns (pentru impresivu):

Putin dubios. 100% in idle?

| impresivu explică (pentru sltlp):

Idle ce inseamna?

| sltlp a răspuns (pentru impresivu):

Adica cand nu faci nimic, cand sta degeaba.

| impresivu explică (pentru sltlp):

Si cind sta degeaba

| sltlp a răspuns (pentru impresivu):

Sa zicem ca il pornesti si te autentifici. Pornesti managerul de resurse(doar ala, nimic altceva) si te uiti cat la % e utilizar procesorul.

| impresivu explică (pentru sltlp):

Da,asa cum ai zis tu

| sltlp a răspuns (pentru impresivu):

Atunci ceva nu e bine. Ai instalat actualizarile?
Este foarte dubios. Eu pot sa il instalezi si cu o masinarie virutala cu un nucleu, si tot nu am 100% in idle.

| impresivu explică (pentru sltlp):

Este vreun soft pentru optimizare cpu?

| sltlp a răspuns (pentru impresivu):

Nu este nici un soft. Sigur ai facut instalarea ok? Deci ceva nu e normal...

| impresivu explică (pentru sltlp):

Eu de cind l-am cumparat, l-am curatit numai o data, in ianuarie. Cum crezi, ar trebui sa-l curat inca odata?

| sltlp a răspuns (pentru impresivu):

Eu recomand sa mergi la service...