| eu_stie_tot a întrebat:

Salut lume! Am si eu o nalamurire. Ce este mai exact un boiler si care este diferenta dintre un boiler si o centrala. Boilerul ofera si el incalzire? Stie cineva?

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Boilerul iti incalzeste doar apa pentru spalat, la baie si, eventual la bucatarie.
Centrala e mai complexa: incalzeste si apa pe care o circula/recircula prin calorifere, si pe cea menajera (baie, bucatarie).
Boilerul NU incalzeste locuinta.

3 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Boilerul il poti folosi pentru a incalzi apa la baie si bucatarie, centrala o folosesti pentru incalzire in toata casa in afara faptului ca ai apa calda la baie si bucatarie.

| doinastela a răspuns:

Boiler e un rezervor sub presiune; echipamentul care produce incalzirea (agentul termic) se numeste Cazan.
Centrala termica e un ansamblu de echipamente: cazan, boiler, pompa, vas, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Boilerul poate circula apa prin serpentine pentru a incalzi apa din centrala, se foloseste ca si depozit daca ai un panou solar sau unul voltaic. daca circuitul este intern se foloseste si la centrala, daca este circuit deschis se foloseste doar pentru incalzit apa la baie. depinde de tipul de boiler, circuit inchis sau deschis.