| paracristian a întrebat:

Salut,marti mi-am planificat sa ma duc pana la Flanco sa imi cumpar niste casti audio Sony. Am gasit o pereche de casti Sony pe plac la 350 de lei (sunt la oferta la 279 de lei), doar ca acestea au impedanta de 40 ohmi si imi este teama ca atunci cand le voi cumpara sa nu se auda prea incet. As vrea sa cumpar aceste casti deoarece mi se par perfecte din punct de vedere al detaliilor, cu exceptia impedantei de 40 de ohmi. Aceste casti sunt castile,, SONY MDR-ZX 660", au buton pentru smartphone si microfon si urmatoarele detalii:

Tehnologie: Cu fir
Frecventa de raspuns: 5 - 25000 Hz
Diametru difuzoare: 40 mm
Conector Jack: 3.5 mm
Microfon: Da
Lungime cablu: 1.2 m
Greutate: 193g
Magnet: Neodium
Capacitate:1000 mW
Impedanta: 40 ohmi
Microfon: Da
Sensibilitate: 104 dB/mW

Intrebarea este urmatoarea, va fi sunetul destul de puternic daca voi asculta la telefon? Deoarece voi asculta cu aceste casti 80% din timp doar la telefon si nu vreau sa se auda groaznic...

6 răspunsuri:
| Utilizator1234 a răspuns:

Si cum adica ti se par perfecte din punctul de vedere al detaliilor? Ce vezi tu acolo in specificatii nu-i nici macar pe jumatate adevarat (poate cu exceptia impedantei - nominale! - caci saraca e variabila si ea). Nu te lua dupa specificatii (nu ca ai avea cum), mergi in magazin si asculta-le pe urechile tale. Ca un exemplu, conform testelor de pe innerfidelity, nici macar Audeze LCD-2 (casti de 5000 lei) nu coboara la 5Hz cum specifica producatorul, ci undeva la 17Hz. Asa ca daca Sony alea coboara la 5Hz eu imi fac colier din castile mele.

| Scorpiel a răspuns:

Da va fi, ca si orice alte casti de calitate ok...

| paracristian explică (pentru Scorpiel):

Raspunsul tau nu este prea detaliat, detii cumva o pereche de casti mai scumpa de 300 de lei? Doar de curiozitate ca sa stiu daca raspunsul tau este la locul sau doar aruncat in graba happy

| Utilizator1234 a răspuns (pentru paracristian):

Daca telefonul tau are un DAC decent, impedanta nu-i deloc mare. Poti merge si in magazin sa ceri un test pe device-ul tau.
Si daca trebuie sa specificam ce casti avem pentru credibilitate, ok, detin o pereche de AKG K701, pret actual aproximativ - 1400 lei.

| paracristian explică (pentru Utilizator1234):

Le-am cumparat si sunt extrem de bune, mersi de raspuns happy

| Utilizator1234 a răspuns (pentru paracristian):

Pentru putin. Daca esti multumit de ele, e bine. Lasa un scurt review daca vrei. Sunt curios ce ofera si sunt sigur ca mai sunt si altii la fel de curiosi ca mine (sau chiar interesati sa le cumpere).