| mihairey a întrebat:

Mi-am cumparat astazi o memorie ram de la Corsair de 4gb ram si am bagat-o in laptop. In Bios apare ca am 6144 mb ram pentru ca am combinat-o cu una de 2 gb ram. Problema este ca nu mi se mai incarca windows-ul si ambele memorii au aceiasi frecventa 1333mhz acelasi voltaj 1.5 V si m-am uitat si in CPU-Z si suporta maxim PC3-10700 si cele doua sunt PC3-10600. Am facut update si la BIOS si degeaba... ave5i vreo idee?

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Probabil trebuie să fie ambele de aceeași mărime. Las-o doar pe asta de 4 până mai faci rost de una identică.

| mihairey explică (pentru mihai69):

Cu 2x2gb din fabrica merge... daca o pun pe asta 1x4 gb singura imi da Blue screen...

| mihai69 a răspuns (pentru mihairey):

Poate atunci are asta ceva - ai putea să ceri fie s-o schimbe în garanție, fie să-ți dea banii înapoi dacă nu e compatibilă cu jucăria ta.

| K0sti a răspuns:

Suspect! Ia fa un test de memorie: http://www.epasystems.ro/cum-verificam-memoria-ram-a-calculatorului/
Laptopul cate memorie permite? Cat scrie in specificatii? Degeaba iti apare in BIOS!