| darkhell217 a întrebat:

Salut,mi-am cumparat un nou HDD, intru sa instalez windows 7 si cand vreau sa dau formatare apare urmatoarea eroare:
This computer's hardware may not support booting to this disk. Ensure that the disk's controller is enabled in the computer's BIOS menu.
am incercat pe 2 pc-uri si aceeasi problema,iar la windows xp imi da blue screen, care ar fi problema?

14 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

La xp e normal să dea blue screen dacă e pe Sata hard discul.Verifică în bios sau efi(ce ai tu acolo) s ă fie și al dpoilea hard disc pe enablet(mă refer la controler). Dacă ți-l vede în bios și știi ca ai Uefi activat atunci de la uefi e nproblema.Probabil ca și pc-ul pe care ai testat hdd-ul e cu uefi și probabil activ. Dacăn nu e o problema din softul hard disc-ului.asta se rezolvă prin schimbarea acestuia.Succes

| taken a răspuns:

Ai lasat si hard disk-ul vechi sau l-ai conectat doar pe cel nou?

| darkhell217 explică (pentru taken):

E conectat doar cel nou

| taken a răspuns (pentru darkhell217):

Caut pe Net sa vad ce gasesc.

| taken a răspuns:

To resolve this problem, follow these steps:
1.Create one or more partitions on all the hard disks that are not initialized.
2.Restart the computer.
3.Install Windows

| shannygelu a răspuns:

Frate schimba din bios ahci in ide

| shannygelu a răspuns:

Bios schimbi ahci in ide

| tr3ig a răspuns:

Du-te cu el inapoi de unde l-ai luat si povestestele. ciudata treaba

| Razvanp69 a răspuns:

Eu zic sa te uiti sa vezi daca e pe SATA si daca da baga-l pe IDE.

| fabilescu a răspuns:

Da.trebuie schimbat in ide din bios si merge fara probleme dupawinking

| darkhell217 explică (pentru fabilescu):

Am schimbat si nimic, am bagat chiar si hardul vechi cu windows in el, am intrat in windows, il vede hardul nou dar cand dau sa il formateze imi da eroare, am incercat si cu diferite programe de formatat si tot degeaba...

| fabilescu a răspuns (pentru darkhell217):

Inseamna ca are baduri.du-te cu el inapoi si spune-le sa iti dea altul.hdd-urile sunt foarte sensibile.si eu am avut unul nou, l-am probat fara sistem de operare, am vazut ca merge, iar dupa o luna l-am bagat in pc sa instalez windowsul si nu mai mergea.

| darkhell217 explică (pentru fabilescu):

Ciudat este ca mi-l arata dar nu il pot formata...a fost adus din alta tara sa nu se fi stricat de pe drum sau ceva...

| pickolo a răspuns:

Cred ca nu iti suporta placa de baza. straight face