| anonim_4396 a întrebat:

Salut,cand instalez windows 7, cand fac partitiile, imi spune ca windows 7 nu se poate instala pe partitie si imi da eroarea:This computers hardware may not support booting to this disk. Ensure that the disks controller is enabled in the computers BIOs menu."

4 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Ce configuratie ai la pc?

| RaduTN a răspuns:

Daca hardiskul tau este ok, nu este stricat sau alte chestii este din vina unei greseli la instalarea windowsului, vezi ca partitia care urmeaza sa aiba windowsul pe ea trebuie sa-i alochezi minim 50GB.

Succes!

| SonicAndrei a răspuns:

Formatează întreg HDD-ul înainte (dacă nu cumva ai făcut deja asta), nu cred că e soluția dar se poate încerca. În BIOS vezi dacă pare totul ok la HDD.

| valentin75 a răspuns:

Salut! Poti face un Hirens boot cd pentru a formata hardul. Pornesti de pe el, formatezi hardul (are multe optiuni pentru formatare, sunt multe softuri). Dupa ce ai terminat poti porni de pe dvd-ul cu win7! Te uiti in bios sa vezi setarile, poate ai ceva setat gresit de acolo!
http://www.hirensbootcd.org/download/