| NeX a întrebat:

Mi-am luat un telefon nou si nu prea stiu cum sa procedez cu bateria. Intrebarea mea ar fi : Poate afecta durata vietii bateriei daca il bag pe la 50% sau la 75% la incarcat si il scot cand nu e tocmai completa incarcarea? Am mai citit pe internet dar nu m-am lamurit cu ciclurile de incarcare si alte alea si la cat ma joc pe telefon am nevoie cam de 2 incarcari pe zi si vreau sa stiu daca e ok sa-l incarc fara sa respect vreun interval de timp sau procentajul la care a ajuns bateria. Multumesc anticipat!

7 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Daca zici ca telefonul este nou bateria de tip LI-Ion trebuie formatata in felul : Cand ai ajuns pe la 5% din baterie, baga telefonul la incarcat, si nu-l scoate sau umbla pe el, pana nu se incarca complet. Atentie, dupa ce bateria s-a incarcat complet, nu mai este nevoie sa-l lasi la incarcat. Faci asta de 3 ori la rand atunci cand ai un telefon nou.

| stlucian a răspuns:

De preferat ca incarcarea sa se faca pana la 90-95%.Cand il pui la incarcat 25-50-75% e mai putin important.

http://www.laobiect.com/......eriei.html

| sori88 a răspuns:

Nu ii afecteaza bateria

| MozZatY a răspuns:

Salut, poti sa o folosesti cu incredere cum vrei, sa o pui la incarcat si 10 min daca vrei, nu-si pierde din proprietati happy

| SaraIsVeryBeautiful a răspuns:

Salut,
Din propria experienta, asta ii va afecta eficienta si, in special, bateria.Mai bine astepti sa se descarce pana la 5-10% si sa il pui atunci la incarcat pana se incarca complet.

| monsterRyder a răspuns:

Eu nu ma pricep la bateriile telefoanelor.Dar, din cate stiu eu(prin auzite), trebuie sa lasi bateria sa se descarce complet, adica pana se inchide telefonul de la sine. Daca incarci de la 50% cred ca ar afecta pe viitor durata de incarcare.