| Rooobi a întrebat:

Salut nu am avut niciodata laptop si prea stiu multe. As vrea sa imi iau un laptop si as vrea sa stiu cate ceva.
- La laptop merge conectarea la internet si prin cablu?
- Sunt si laptop-uri care nu au ca sistem de operare de windows, si au Linux etc. Care e diferenta dintre ele?

Răspuns Câştigător
| introduaicinumele a răspuns:

1. Da, merge si prin cablu dar si prin wireless.
2. Multe. Windows costa bani, uneori devine instabil, dar ai multe aplicatii, Linuxul este gratuit, este stabil, consuma putine resurse, dar sunt putine aplicatii din cauza ca majoritatea calculatoarelor au Windows si logic ca producatorii creaza aplicatii pentru Windows.

Cumpara un laptop fara sistem de operare sau unul cu Linux ca te scoti cu 100-200 de lei mai ieftinwinking apoi instalezi tu ce vrei.

8 răspunsuri:
| FuNN a răspuns:

Linux nu e asa recomandat, la un Laptop deoarece e mai complicat pentru un incepator! da merge conectarea la internet prin cablu, unele laptopuri au si wirles si conectare prin cablu si cititor de carduri (micro SD ) si bluetooth! Dar ai si cel mai important lucru PORTABILITATEA! funda? big grin

| Klaudiu214 a răspuns:

Da normal ca merge conectat la internet prin cablu, poti face orice pe el ce faci si pe un pc.

| MihaiEdy1993 a răspuns:

Atat la calculatoare cat si la laptopuri se poate face conectarea la internet prin cablu LAN. Pe windows esti vulnerabil si prinzi multi virusi dar iti merg jocuri instalate. Pe Linux nu poti prinde virusi dar NU iti merg jocurile.

Răspuns utilizator avertizat
| ziggu a răspuns:

Laptopul este portabil fata de PC...deci se poate conect la internet si prin cablu!
Problema cu linux si windows se rezolva. daca cumperi un laptop si are Linux se poate instala windows si ai scapat de linux care este un OS mai greu

| introduaicinumele a răspuns (pentru ziggu):

Hmm, poza ta de profil, te uiti la parodii cu filmul Downfall?

| ziggu a răspuns (pentru introduaicinumele):

Ma uit...:d

| introduaicinumele a răspuns (pentru ziggu):

Si eu happy :d