| booody a întrebat:

Salut! Poate sa imi spuna cineva care e diferența dintre un ceas mecanic si unul quartz?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Ceasul mecanic functioneaza MECANIC, adica un arc pune in miscare un sistem de reductie cu roti dintate, iar in final indicatia este cu doua sau mai multe aratatoare, pe un cadran.

Ceasul cu quartz este ceas cu circuit ELECTRONIC, care este alimentat de la o baterie (sau alta sursa de curent), are un cristal de quartz care stabileste cu mare precizie frecventa (tactul) de lucru, iar timpul este afisat pe un display.

Exista si ceasuri "combinate", in care un circuit electronic (cu cristal de quartz) este ceasul propriu-zis, iar indicarea orei se face mecanic, cu aratatoare (de exemplu: ceasurile de perete, care functioneaza cu baterie sau unele ceasuri de mana, etc.).

| booody explică (pentru Bula):

Mulțumesc pentru răspuns. Dar mai am o intrebare. Ceasul automatic este diferit de cel mecanic?

| Bula a răspuns (pentru booody):

"Ceasul automatic" a fost denumirea acelor ceasuri de mana, a caror arcuri "a fost tras" de miscarea mainii, cand te miscai.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,

Un articol interesant de citit ar fi acesta :
https://www.watchshop.ro/......ri-quartz/

| LasleaIoan1972 a răspuns:

Cel mecanic poate functiona 100 ani cel pe quartz cativa ani asta e diferenta esentiala