| Tiba_Daniel_2000 a întrebat:

Salut, pot alimenta o placuta arduino nano cu o baterie de 9v?
Componentele folosite sunt un lcd(cu potentiometru) si un encoder rotativ.

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Bateriile de 9V au o capacitate cam mica pentru a alimenta si a tine alimentata placa arduino cu tot ce are pe ea + display (o sa se descarce foarte repede). Poate daca scoti microcontrolerul si il folosesti asa... de sine statator, atunci mai merge, stiu ca asta am facut si eu, doar cu uC si un display. Si si asa... ma tinea foarte putin.