| oxifem a întrebat:

Salut, pot sa conectez doua monitoare chiat daca nu am integrated graphics pe procesor?
i5-9400F
am 2 porturi dar cel de al 2 lea monitor nu vrea sa mearga deloc, nu am optiunea din boot menu pentru a da turn on la dual monitor

6 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Poti pune 2 monitoare, insa conectate ambele la placa video dedicata.

Doar 9400 (fara F) poate duce iesire video.

| zilog a răspuns:

Eu am 20 ani de experiență în domeniul IT după cum se vede am ajutat foarte mulți oaneni pe acest site asa că mă consider un om cu suflet bun care donez in general din timpul și viața mea pentru a ajuta pe alții chiar îmi face plăcere să pot fi de ajutor!

Dar în cazul de față dacă dorești să conectezi incă un monitor te ajut imediat si gratis cu o idee foarte bună rapidă si ieftină
EXISTĂ PLĂCI VIDEO PE USB
Adică le înfigi exact ca pe un mouse in mufa de usb cu laptop-ul sau calculatorul stins apoi aprinzi calculatorul cu ea infiptă în usb-ul respectiv si gata ți-o vede in windows ca si când ai mai avea încă o placă de rețea și poți pune la un calculator mai multe asemenea plăci
https://www.onbuy.com/......p27651221/

cea de mai sus merge si daca ai usb 2.0 adica laptop sau calculator mai vechi

Acestea merg daca ai calculator mai nou neapărat cu usb 3.0
https://gbr.grandado.com/......dow-mas-os

https://www.onbuy.com/......p27597868/

https://www.amazon.co.uk/......088FTBRFR/ tag=googshopuk-21&linkCode=df0&hvadid=430973640947&hvpos=&hvnetw=g&hvrand=14256424730183831508&hvpone=&hvptwo=&hvqmt=&hvdev=c&hvdvcmdl=&hvlocint=&hvlocphy=9046317&hvtargid=pla-916183209979&psc=1&tag=&ref=&adgrpid=99608367749&hvpone=&hvptwo=&hvadid=430973640947&hvpos=&hvnetw=g&hvrand=14256424730183831508&hvqmt=&hvdev=c&hvdvcmdl=&hvlocint=&hvlocphy=9046317&hvtargid=pla-916183209979

https://www.dell.com/......me-theater

| zilog a răspuns (pentru zilog):

DAR DACĂ VREI O SOLUȚIE FOARTE DEȘTEAPTĂ PENTRU A FOLOSI UN SINGUR LAPTOP SI SĂ PUI SUTE DE MONITOARE PRIN TOT ORAȘUL CU COSTURI EXTRAORDINAR DE MICI FĂRĂ SĂ PUI PENTRU FIECARE LOCAȚIE DIN ORAȘUL RESPECTIV CÂTE UN LAPTOP
AM O IDEIE GENIALĂ
Eu te pot ajuta dacă dorești o soluție comercială
iar pentru acest lucru extraordinar de profesional te rog să mă contactezi pe privat
pentru că soluția ideea si mulca propriuzisă nu pot fi publice pentru că sunt proprietatea mea intelectuală
așa că momentan nu ofer acestă informație de cât celor care chiar sunt serioși au firmă și vor sa semneze un contract de confidențialitate cu clauze clare de despăgubire in cazul divulgării soluției tehnice prezentate.

GARANTEZ CĂ SOLUȚIA TEHNICĂ PE CARE EU POT SĂ ȚI-O OFER SĂ PUI MONITOARE ORIUNDE PE PLANETĂ ORI CÂT DE MULTE DOREȘTI TU

ESTE EXTRAORDINAR DE IEFTINĂ FAȚĂ DE ORICE ALTĂ SOLUȚIE TEHNICĂ AI PUTEA GĂSI SINGUR

Costurile sunt extrem de mici / locație de zeci de ori mai ieftine de cât cel mai ieftin laptop nou pe care ai putea să il pui acolo
si poate de zeci de ori mai ieftine de cât orice altă soluție tehnică ai putea găsi singur

IAR UNICITATEA FRUMUSETEA EXCEPTIONALĂ AUTENTICĂ A SOLUȚIEI TEHNICE PE CARE AM IDENTIFICAT-O EU ESTE FAPTUL CĂ POTI RULA PE FIECARE DINTRE MONITOARELE RESPECTIVE INFORMATII DIFERITE
NU TREBUIE NEAPĂRAT SĂ RULEZI PE TOATE TELEVIZOARELE aceiasi informație!

Ci asta este frumusețea poti rula atât aceiași informație pe sute de monitoare de pe toată planeta dar poți să afișezi si vide-ouri sau text sau ce vrei tu reclame diferite
sau când vine metroul, când vine autobuzul specific pentru stația aia de metrou

sau mesaje de avertizare pentru populația din zouna respectivă de exemplu daca a luat foc o fabrică doar la Bucur Oor tu poti afisa doar pe monitoarele aflate in locația Bucur Obor că, calitatea aerului este nocivă si trebuie să părăsescă urgent zona

Sau daca s-a rupt barajul x si vine apa si tu siti harta traseul uraselor care vor fi acoperite de apă poți afișa mesajul doar in drumul pe unde apa o să ajungă fără ca acel mesaj să apară si in orașe care nu trebuiec a fi evacuate.

Ar avea foarte multe aplicații acestă soluție tehnică identificată de mine de exemplu in fabici poti sa pui la fiecare hala de productie in parte doar un monitor far anici un calculator si poti sa scrii pe ecranul respectiv specific pentru hala respectiva un mesaj
sau poti sa scrii mesaje sau să pui vide-o clipuri care să ruleze pe un anumit grup de monitoare sau chiar pe toate monitoarele in acelasi timp sau la ore diferite

Sau dacă ai un flux de oameni la o anumita ora sunt intr-o statie de metrou sute de oameni poti sa bagi reclama x să ii urmărescă acolo unde este metroul lor sa le apară doar reclama respectivă apoi monitoarele să se stingă să îsi oprescă curentul electric pentru ca să nu mai consume când nu e nimeni in stația respectivă și să se aprindă monitoarele in statia următoare și să se stingă in statia din spate.

Este genială soluția tehnică identificată de mine cu costuri EXTRAORDINAR DE MICI / LOCAȚIE

Si totul se poate utiliza extraordinar de simplu având doar un banal laptop

| Sekim a răspuns:

Pentru a conecta 2 monitoare se folosește portul de la placa video și portul de la placa de baza. Pentru 3 monitoare se folosește un hub.

| LasleaIoan1972 a răspuns:

Ceea ce vrei se face din control panelul placii video fie ea integrata in procesor, placa de baza pc sau laptop sigur are macar 2 iesiri de obicei hdmi si vga deci,, control panel,, placa video, placa video pe usb este foarte slaba fie usb 3

| Ionut73027 a răspuns:

I3 9100F, I5 9400F, I7 9700F, nu au grafica integrata. ceea ce rezulta ca trebuie sa te folosesti de iesirile placii video..Ne trimiti modelul placii video si firma de la care e+modelele monitoarelor.iar noi iti recomandam ce cabluri, adaptoare(daca e cazut)...