| PhAeThoN a întrebat:

Salut, stie cineva cum se poate face un top interactiv de genul acesta https://www.youtube.com/watch?v=lEXtFQB9mW8?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

1. NU e deloc un top interactiv, interactiv inseamna sa poti tu (utilizatorul) interactiona si modifica cifrele dupa cum doresti. Acolo e doar o reprezentare grafica sub forma unui clip video a unor cifre in procente si niste nume de tari.
Stiu ce vrei sa zici, ca exista acel efect de interschimbare intre doua tari, dar repet, asta nu inseamna deloc interactivitate.
E doar un efect de tranzitie folosit in prezentari.

2. Cel mai simplu mod de realizare e sa realizezi graficele pentru fiecare luna in parte in Excel.
La inceput vor fi aranjate dupa numele tarii de exemplu, dar pe masura ce cantitatea transportata creste si se modifica, poti sorta aranjarea dupa aceasta.
Astfel obtii direct pozitia corecta.

Salvezi imagini png, si la final le asamblezi pe toate in editorul video.
***************************************
Oricum, clipul tau a fost realizat altfel, cel mai probabil s-au folosit doar datele dintr-un tabel Excel, dar reprezentarea grafica a fost realizata direct in editorul video.

Sa schimbi pozitia tarilor nu e atat de greu, cea mai dificila parte pentru mine a acea numaratoare "fina",
si asta nu fiindca ar fi foarte greu de facut, ci pentru ca nu am facut inca asa ceva.

Functia se numeste Counters (cel putin in DaVinci Resolve, editorul video pe care il folosesc eu).

https://www.youtube.com/watch?v=mcyoGLmGXLI

https://www.youtube.com/watch?v=jivfCnTjoMc

Chiar atat de usor nu e sa realizezi varianta a doua, daca nu ai putina experienta in editare.
Desi cineva foarte pasionat ar putea reusi repede si fara experienta.

Program pentru incepatori pe care il recomand: ShotCut (are si el functia Counters )

| PhAeThoN explică (pentru NLS):

Multumesc mult pentru informatii!

| NLS a răspuns (pentru PhAeThoN):

Npc, daca vrei iti pot explica mai in detaliu, dar luam doar 3 tari, si doar 1 sau 2 ani, ca sa nu fie prea mult de lucru.
Daca stau bine cu timpul, o sa incerc zilele urmatoare sa fac un video, si cand e gata iti explic ce am folosit.

De remarcat ca pentru toate tarile, cantitatea aceea transportata doar creste.

| PhAeThoN explică (pentru NLS):

Ar fi super daca ai putea sa faci un video happy