| CosminC86 a întrebat:

Am de gand sa imi achizitionez unitatea centrala pe piese, pe care o voi folosi pentru gaming. Eu am ales asa componentele:
Procesor AMD FX-6300 3.5GHz box
Placa video Gigabyte Radeon HD7790 OC 1GB DDR5 128-bit
Placa de baza ASRock 960GM-VGS3 FX
Hard disk Toshiba 500GB SATA-III 7200RPM 32MB
Memorie RAM Zeppelin 4GB DDR3 1333MHz CL9
Sursa Cooler Master Elite Power 460W
Carcasa Segotep SG-Z1
Detin in acest moment monitor Samsung B1930N, rezolutie 1366x768.
Astept parerile voastre!

Răspuns Câştigător
| Gabi05 a răspuns:

Pe rezolutia ta ai nevoie de procesor.El trage greul pe hd ready.

Deci as merge mai bine asa
hd7770 1gb ddr5 arhi-suficienta pe rezolutia ta
fx8320(o sa ai nevoie pe hd)
4gb ram
sursa de calitate
carcasa spatioasa
hdd 500gb

http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/719049/

15 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Arata foarte ok. La sursa ai putea sa ilocuiesti cu asa ceva: http://www.pcgarage.ro/surse/sirtec-high-power/element-plus-400w/
Acea CoolerMaster era ok cand costa 130 lei. Si er aun pret corect. Acum costa 170-200 lei, si nu mai merita banii. Maegi pe sitec-ul de mai sus cu certificare.

| bogdan324 a răspuns:

E foarte buna, dar iti recomand o sursa de 500w de la sirtec
http://www.mediadot.ro/surse/sursa-sirtec-hpc-500-g12s

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut. Iti vor merge bine jocurile dar esti tras in jos de ram si de un singur hard.
Care este bugetul ca sa iti mai dau si eu cateva idei?
De ce hardul?
Deci tu de pe un hard vei dori sa rulezi windowsul, sa te joci si in acelasi timp sa iti piratezi jocurile. Nu vei putea face asta pentru ca ti se vor misca prost jocurile datorita hardului in momentul in care mai si piratezi.
Sau pe langa ca rulezi windowsul, joci si asculti muzica in format flac instalezi alt joc in timp ce te joci, iar ti se va misca prost.
Iti spun asta din propria experienta happy.
La cat de mic este monitorul cu siguranta nu vei avea probleme cu acea placa video.
Cu cat este mai mare monitorul cu atat iti trebuie placa video mai buna.
Pe rezolutie mica procesorul este utilizat mai mult decat placa video.
Gandeste-te ca iti iei amd si exista sanse sa iti ia foc procesoru daca nu iti ventilezi cum trebuie carcasa, pune si niste coolere in wishlist.
Amd sa stii ca sunt aburiti rau, iti vand procesoarele la pret super ieftin si iti pun un parci de ventilator cu cooler din aluminiu care iti vor tine procesorul la 80 de grade in bios.
Iar am patit pe propria piele, dar depinde acum si de placa de baza cum stie sa utilizeze procesorul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este valabila doar varianta cu piratatul, nici sa descarci jocuri folosind steam, blizzard launcher sau orice alt joc free de pe internet.

| CosminC86 explică (pentru anonim_4396):

Salut!
Din cate vad te pricepi la chestiile astea. Bugetul meu e 2000 lei, daca stii vreun sistem la pretul asta te rog sa mi-l spui.
P.S sistemul va fi folosit numai si numai pentru gaming. Eu de aceea a ales procesorul si placa video bune, la restul nu prea m-am gandit. Deci, astept reply!

| CosminC86 explică (pentru Gabi05):

Multumesc mult pentru ajutor!
Ultima intrebare: Placa video si procesorul respectiv sunt bune pentru gaming?

| Gabi05 a răspuns (pentru CosminC86):

Pe rezolutia ta, placa video nu trebuie sa fie foarte performanta, deoarece nu ea trage greul in 1366x768.
Hd7770 1gb ddr5 e suficienta pentru rezolutia ta.

La tine procesorul trage greul, deoarece cu cat e mai bun procesorul cu atat ai fps mai bun.

Placa video trage greul pe 1920x1080p
Procesorul trage greul pe >800x400/1024x768/1280x1024/1366x768/1400x900/1600x900.

Cu fx8320+hd7770 vei duce la ultra cam 2 ani, iar dupa scazi setarile la low-mediu-high

| anonim_4396 a răspuns (pentru CosminC86):

Eu spun a este in regula ce are Gabi05, nu prea ai putea sa faci altfel in bugetul asta decat sa mergi pe procesor quad core dar cu 8gb ram si 2 harduri.
Quadcore eu spun ca este ultrasuficient dar nu se stie ce va fi peste ani si cel mai bine ramai la recomandarea lui.
Ai sa constati si tu in timp ca mai ai nevoie de ram si ca un singur hard iti trage in jos sistemul.

| Gabi05 a răspuns (pentru CosminC86):

Pe rezolutia ta ai nevoie de procesor.El trage greul pe hd ready.

Deci as merge mai bine asa
hd7770 1gb ddr5 arhi-suficienta pe rezolutia ta
fx8320(o sa ai nevoie pe hd)
4gb ram
sursa de calitate
carcasa spatioasa
hdd 500gb

http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/719049/

| Gabi05 a răspuns:

Hmm,nu e chiar foarte bine, deoarece placa video e prea mult pentru rezolutia ta.

Pe rezolutia ta ai nevoie de un procesor mai puternica, si o placa mai slaba.

Daca lasi un buget te voi ajuta.

Apropo, totul e compatibil dar va fi un pic cam overkill.

| CosminC86 explică (pentru Gabi05):

Am buget 2000 lei maxim, daca aveti alte pareri mai bune as dori sa le aud. Eu am dat doar un exemplu care m-a atras pe mine, in special procesorul si placa video care sunt extraordinare.

| CosminC86 explică (pentru Gabi05):

Ai vreo alta optiune? daca da, as vrea sa o aud.

| LiviuAlexoiu a răspuns:

+4 gb ram daca ai sistem de gaming

| WeAreLegion a răspuns:

Placa de baza e o mizerie, o sa te tina vreo 2-3 luni si dupa aia trebuie sa cumperi alta!

| CosminC86 explică (pentru WeAreLegion):

Spune-mi alta mai buna, te rog.

| Rusu_Viorel_1985 a răspuns:

Stai foarte bine. Procesorul arata foarte bine. Iti doresc succes in ale gasi pe toate.