| RuBeN4450 a întrebat:

Salut TpU, am facut un OC (overvlock) la procesor la un Intel core 2duo e8200 2.66ghz (stock) l-am dat la 3.20 ghz de mai mult de 1 luna si merge super bine pe o placa de baza gigabyte ga-p35-s3g si 8 gb ddr2 667mhz (am 667mhz din cauza unei placute ram, deci am 3 placute de cate 2gb fiecare de 800mhz si una de 667mhz si o citeste toata memoria ram 667mhz in bios) am un cooler Intel de ala mai gros. Precizez ca am 30-65 de grade, merge fortnite fara lag,
precizez ca a ramas procesorul pe modul standard.
Tensiunea procesorului a ramas pe normal si tensiunea ramului a ramas pe normal, poate functiona, asa merge ok, nu este incins, merge de 1 luna. Am citit ca e ok 3.30 ghz pe acest procesor este stabila frecventa.
Va rog doar cei cu experienta sa raspunda!

8 răspunsuri:
| StalkerSoul a răspuns:

Merge bine de mers. problema e ca nu o sa te tina mult. adica o sa se strice cat de curand

| Sibiescu_Ionut_1993 a răspuns (pentru StalkerSoul):

Imi poti spune si motivul pentru care "nu o sa te tina mult" odata de temperaturile sunt ok, nu are voltajul prea mare sau prea mic si este stabil de o luna de zile.

| CM7YRE a răspuns (pentru Sibiescu_Ionut_1993):

El se refera la faptul ca "Daca e din nastere asa, lasa-l asa". Nu prefera ideea de overclock. Odata ce ai o sursa buna cu rail ok, odata ce vrm-ul placii de baza te ajuta, chipset-ul e bun, si odata ce nu ai alte probleme la instalatia ta electrica (fluctuatii de curent majore si alte prostii), odata ce temperaturile sunt ok si n-ai umblat decat la multiplier, si nu la bclk, ar trebui sa fi "ok". Conteaza si cum ai norocul, si sa mentii temperaturile si voltajul stabil, conteaza si cum faci overclock-ul si cum a fost lid-uit procesorul, conteaza multi factori. Dar ar trebui sa fi "ok", cel putin pentru moment. Cand observi bluescreen-uri multiple, atunci pune-ti semne de intrebare.

| RuBeN4450 explică (pentru CM7YRE):

Salut! Am o sursa de 700w nu stiu firma dar OC merge bine nu are temperaturi mari se misca foarte bine a fost dat OC pentru fortnite sami scoată lag-ul si la scos merge impecabil sa il las asa?

| RuBeN4450 explică (pentru Sibiescu_Ionut_1993):

Merge bine sa il las asa?

| CM7YRE a răspuns (pentru RuBeN4450):

Am explicat deja, in functie de ce rail ai si vrm pe placa de baza, si de cat il stresezi, o sa "te tina maimult sau mai putin"; poti sa ila lasi asa si sa te tina mult, poti sa il lasi stock sa te tina la fel de mult; sunt cazuri si cazuri; ideea e ca daca temperaturile, voltajele incep sa zboare, atunci e clar ca trebuie "lasat mai moale". Cum anume i-ai dat tu overclock? Bclk sau multiplier? Care e bclk din cpu-z?

| Sibiescu_Ionut_1993 a răspuns (pentru RuBeN4450):

Da

| RuBeN4450 explică:

Nu a patit nimic dupa 1 an, oricum l-am schimbat.