| Iunix a întrebat:

Am și eu câteva întrebări legate de Rootkit-uri.

1) Ce este un Rootkit?

2) Ce face un rootkit?

3)Acest rootkit poate sa trimită cuiva, sau poate cineva sa vadă ce am eu în Pc? ( pentru-ca am câteva fișiere txt în care am scris numele și parolele de la niște conturi )

4) Astăzi, antivirusul Avast a detectat un rootkit și l-a șters, ar mai trebuii să-mi fac griji?

5) Care este cel mai bun program de eliminat Rootkit-urile?, sau e destul de bun și Avast?

( Aș prefera să-mi răspundeți voi cu cuvintele voastre, nu vreau link-uri )

2 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

La 1-3 nu are sens sa iti raspund. La 4 - DA, fa-ti griji si SCHIMBA URGENT TOATE PAROLELE! De la un alt sistem, daca e posibil. Avast a facut bine ca l-a detectat. Ia si cauta in Google exact numele respectivului Rootkit si foloseste solutii dedicate fix pentru treaba asta.

| CinevaNou a răspuns:

2. poate sa faca tot ce face si un virus obisnuit, numai ca ruleaza ca si un driver, fiind mult mai greu de detectat si eliminat complet.
3. ca si un virus, poate sa-ti fure tot
4. daca a apucat sa-ti trimita parolele inainte sa-l stergi, tu ce crezi?
5. gmer(free) si hitman pro stiam ca is bune. Dar ai grija ca nu-s asa de usor de folosit.