| Maxxxi a întrebat:

Am internet de la Telekom, fibra optica viteza e buna, functioneaza rapid dar am o problema.Cand ma mut dintr-o camera in alta si sunt pe telefon pierd semnalul, astept 7-12 secunde si se reconecteaza la internet. Apoi merge ok cat timp raman pe loc.Ce as putea face ca sa fac semnalul mai puternic?

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa te muți pe Orange, am avut si eu internet de la Telekom si pateam la fel, nu mai zic ca odata la 2 zile se lua internetul cam jumătate de zi, si cand laraseam camera unde era routerul nu mai aveam internet.De la Orange acum e mult mai ok

| Reghqen a răspuns:

Încearcă să ii dai un restart/reboot la router. ia o scobitoare și uităte în spatele modemului ar trebui să fie scris reboot, bagi scobitoarea înauntru și ții apăsat 7-10 secunde, când vezi ca repornește singur modemul scoți scobitoarea.

| Maxxxi explică (pentru Reghqen):

Pe spate am doar un buton de reset si o gaura mica, e ok acolo nu? Are un efect diferit fata de cum l-as scoate din priza si l-as reconecta?

| Reghqen a răspuns (pentru Maxxxi):

Da acolo.
Nu, nu îl scoate din priză fă cum ți-am scris mai sus și spune-mi care-i treaba

| Maxxxi explică (pentru Reghqen):

Salut am facut ce mi-ai zis, am tinut apasat, s-a aprins un beculet rosu si apoi s-a repornit.In primele 2 minute am testat pe apel pe messenger si am mers prin casa sa vad daca se mai ia semnalul.Nu s-a mai luat deloc semnalul si parea ca ma pot indeparta mai departe de rooter fara s-a pierd conexiunea. Apoi am m-ai facut din nou o incercare dupa 5 min si iar a inceput sa mi se deconecteze cand mergeam prin casa(in raza in care stiam ca am conexiunea la router si daca stau pe loc o sa se conecteze ).Nu stiu sigur ce sa fac conteaza si pozitia router-ului? Ar fi mai ok sa il pun mai sus?

| Reghqen a răspuns (pentru Maxxxi):

Am înțeles problema, exact așa mi se întămpla și mie când aveam net în casă, acum nu mai am, numai pe telefon.
E greu de explicat dar dacă urmărești acești pași o să ai semnalul mult mai puternică, având în vedere ca ai fibra optică.
Uite aici: https://www.giz.ro/componente-pc/raza-viteza-router-wireless-28339/

| stancuprint a răspuns:

Daca ai pereti de beton, sau in apropiere posubil sa se intimple de la asta.