| Maindanez a întrebat:

am o intrebare... as vrea sa deschid o firma hosting, ( la dispozitie 500 euro si n-am nici o idee ) orice sfat e bine venit si la deschidere cine imi da cele mai bune sfaturi primeste svr orice tip (gaming). ThX

Răspuns Câştigător
| Loris a răspuns:

Server dedicat: http://www.sharktech.net/index.php?ID=basicserver&PG=2

3 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Suma ce o ai pentu așa ceva este infirmă.Fă un calcul și o să îmi dai dreptate.
Hai să începem cu hârtiile.Aia nu ar fi mare lucru că îti faci să zicem un SRL-D cu cotă unică de impozitare de 16%= 500 RON cu firma la cheie și sediul social la tine acasă.
Furnizorul de servicii:Aici trebuie să acorzi atenție deosebită, în special firmei de la care vei obține un ISP dedicat.Cu cât lățimea de banda de transfer este mai mare cu atât vei evita flod-urile și blocarea activității pe server.Alți bani(destul de mulți pe lună) altă distracție.Ca ISP dedicat adică o linie dedicată ție închiriată de la un furnizor de servicii, recomand RDS&RCS.Sunt serioși și au infrastructura performantă, urmată de NextGen, cu inconvenientele de girgoare(IP static, conexiune de pe vremea lui Ceaușescu(vb vine) etc, ceea ce este destul de aiurea)
Echipmentul:Ei aici trebuie să acorzi cea mai mare sumă și cea mai mare atenție; de calitatea și performanța lui depinde afacerea ta.Un server „amărât", și aici se exclude unul second că acela nu va face față cerințelor moderne de transfer de date, te poate costa între 3000-10.000 RON/bucata, iar dacă vrei să faci ceva decent ai nevoie de cel puțin 2 astfel de servere.De ce? Simplu.Unu de uz și altul de backup, la care se mai adaugă UPS-urile ce le vor menține în viață în caz de pene sau flutuații de tensiune.
Deci maxim 6000 RON.
Apoi partea de promovare a serviciilor tale. Publicitatea în orice formă trebuie și ea plătită din ceva.Și asta se adaugă la suma ce o ai, desi mulți exclud asta, dar detaliul ăsta este foarte important, că dacă lumea nu știe de tine, ai investit degeaba în afacerea ta.
Îti doresc succes cu noua afacere.

| Maindanez explică:

Un prieten de-al meu are deja 1 server dedicat si a zis ca a dat 60 euro la luna si castiga cate 100 -200 e/luna... si nu inteleg cum... mai astept raspunsuri

| Maindanez explică:

Nu a mai raspuns nimeni, catsigator Loris