| Someone1272828282 a întrebat:

Buna ziua! As vrea sa îmi deschid o firma de IT. Ceva sfaturi?

Răspuns Câştigător
| RxTx a răspuns:

Pleacă din tara asta că îți pierzi viața pe aici și sunt firme vechi invidioase care o să vrea să îți dea în cap sa te închidă.
Nenorociri care ornsa facă reclamații la poliție Dna Garda financiară și mulți alții puși de către firmele vechi din orașul respectiv

TRĂIM ÎN ȚARA INVIDIOȘILOR!
să moara capra vecinului să ii dăm în cap că lui îi merge că e capabil sa facă ceva iar noi nu suntem.
Și o să te sape și prietenii.
Or să se oftice și vechimii pentru că în marea majoritate a lor nu știu să facă ceva cu mâna lor dar apoi o sa li-se pară că tu le-ai furat ideea.

Iar clienții sunt dificili in țara asta ei nu înțeleg că instalare de Windows cu drivere și licență costa pentru că o licență buna pentru firma costa minim 100 euro și ei vor fara licență sau cu licențe și alea chinezești la 10 euro și te trag tot pe tine la răspundere daca se întâmplă să le vina control bsa
Să se ia de licențele lor
Că și când tu ești nenorocitul care în aia 10 euro cat au eu de gând să ții dea lunar nu le-ai pus licențe pe toate calculatoarele

Și ar vrea multe lucruri dar sa plătească nu vor.

Ar vrea sa fii angajatul lor în aia 10 euro /lun

Și de și tu închei contracte ei fac pipi pe contract și scandal mare de tot că ți-au dat bani și că ești un hot un mincinos un șarlatan că ei teau platit pe tine și tu nu stai pe la ei tot timpul

Nu ai cu cine o sa dai peste o grămadă de dobitoci care vor și pe mama și pe tata

Așa că trebuie să îți iei un jurist să le facă contractele sau să plătești la o firma de avocatura care să le explice clar ce scrie pe contractul semnat

Că în 10 euro / luna vor primi din partea ta doar 5 ore /luna
Daca vor orice altceva să plătească

Dar ei or să facă scandal că nu le-ai răspuns la ora 3 noaptea

| Someone1272828282 explică (pentru RxTx):

Buna, îmi pare rău dacă ai pățit ceva din ce ai scris aici. Mulțumesc pentru toate sfaturile pe care mi le-ai dat.

3 răspunsuri:
| Brizbriz a răspuns:

Ca ORICE alta firma din orice alt domeniu:
sa FI SIGUR DE SIGUR ca ai clienti si deci profit
altfel, arunci cu banii de pomana

| andreidmbm a răspuns:

Da, e ok, atat timp cat stii sa lucrezi in domeniul IT. Fiind o piata supra-saturata (la orice colt gasesti cate o firma de IT), daca esti bâtă, o sa iti inchizi firma in primul an.

Daca nu stii IT, o deschizi degeaba.