| GiXXu a întrebat:

am o intrebare foarte importanta. Au inceput sa imi scada fpsurile la jocuri si nu stiu ce sa schimb la calculator. Procesorul este un Intel G4560, iar placa de baza suporta pana la acest procesor. Deci daca e sa schimb procesorul, trebuie sa schimb si placa de baza. M-am gandit sa schimb placa video, in prezent am AMD rx550 de 2gb, si ma gandeam sa imi iau un rx570 de 4gb. Oare aceasta schimbare imi va aduce mai multe fpsuri sau trebuie sa schimb si altceva? Imi puteti recomanda niste componente?

4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Placa video va aduce o diferenta considerabila,
(cam dublu as zice)
dar va ajuta daca ai 8GB RAM in Dual Channel.

| GiXXu explică (pentru NLS):

Da, am. Dar ce spui de placa xfx rx570 rs de 8 gb? Pentru ca am vazut ca exista si saphire rx 570 si nu stiu care e diferenta

| NLS a răspuns (pentru GiXXu):

Sapphire sunt capul de afiș al producătorilor de placi video ce produc pentru AMD. Sunt puțin mai de calitate decât XFX, în special seria Nitro+.

Dar detalii ca acesta țin de răcire și zgomot în special, dacă vrei performanta, cumpăra placa ce are frecventa de boost mai mare.

XFX au sediul și conducerea în SUA, dar sunt o divizie a unei companii chinezești.

| GiXXu explică (pentru NLS):

Am inteles, multumesc frumos.