| SpEcTeR a întrebat:

Am o memorie USB de la Toshiba de 8 GB, dar cand o conectez la PC imi citeste decat 7.22 GB. Stiti cumva daca as putea sa maresc memoria de citire/scriere? Daca da, se poate macar pana pe la 7.70 GB?

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

E normal.Acea scădere de memorie se datorează sistemului de fișiere în care a fost formatat stick-ul și sistemului de operare ce îl folosești.De exemplu, eu am un stick de 8 gb formatat în fat32 și pe windoză îl vede de 7, 18, iar pe os-ul linux îl vede de 7, 99 gb.De mărit memoria nu prea ai cum.Succes

5 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

E normal sa fie mai putin de 8.

O parte din memorie intra in formatare.

| FlorinCiokan a răspuns:

E ceva normal. Nu poti. Au niste fisiere in ele care ocupa un anumit loc. Asta e la orice fel de memorie de la HDD la Card.

| Mary012 a răspuns:

Si eu am stick tot ca al tau scrie ca e de 8 dar e de 7.20 nu ca asa iti citeste asa este facut.

| Mary012 a răspuns:

Si nu o poti marii!

| SpEcTeR explică:

Am inteles, deci asa este el facut. Multumesc mult. happy