| Waly_Valentin_1997 a întrebat:

Am o nelamurire! De ce aceasta placa video: http://olx.ro/......22kvD.html a scazut asa de mult la pret pentru ca i-a pus acel cooler accelero extream? Inainte era o placa geforce msi n285gtx-superpipe care costa 1400lei. Initial acea placa video cu cooler accelero extream e 300 lei si e mai buna.Cum se face de se intampla asta?

5 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Pai cat ai vrea sa coste?
Pretul ba chiar nu a scazut. Eventual a crescut de la acel cooler. Ea e ieftina acum deoarece e o placa veche. Cati ani vrei sa coste mult?
Sunt atat de multe bube cu placa aia de vai de mine rolling on the floor
Pentru inceput, cand sta degeaba, adica nu face nimic nimic, consuma cat un radeon r9 270X in gaming. Adica placa aia consuma 100W cand sta degeaba. In jocuri, atinge 300W. Adica ENORM. Parca-i furnal laughing.
SI performante, ce pot sa zic. Vezi ca la eMAG e gtx 650. E bine de stiut ca acel gtx650 e chiar peste acest gtx285. Si partea amuzanta e ca in full load, acel 650 consuma 80-90W. Adica consum maxim. Fa calculele, daca merita sau nu.

| Waly_Valentin_1997 explică (pentru sltlp):

Pretul actual al placii video fara acel cooler e 14 mil. Si el acum o da la 300lei wtf.Si pe eMAG aceea e de 2gb pe 128 bit e diferenta la cer la pamant.

| sltlp a răspuns (pentru Waly_Valentin_1997):

Frate, stii cum esti tu. Daca mergi cu masina timpului in 1980 si gasesti o dacie, pai o sa vezi CA are un pret de te darama.
Iar tu imi pui in prezent, ca acea dacie inca face fix acei bani.
Vrei sa imi zici ca pe un tv de acum 10 ani, tu platesti acum, in prezent, sa cumperi fix acelasi produs, cu specificatii cat mai apropiate, tot 10 milioane?
Sa fim seriosi.
Personal, nu as da pe placa aia mai mult de 150-200 lei. NU MERITA. Iar daca ai ramas la teoria papucului si te uiti la o placa video dupa nr de biti, e clar, m-am lamurit.
Apropo, stii, placa aia video e incapabila de orice joc nextgen, o sa vezi de ce: 1. e slaba; 2. E veche.

| Jipa95 a răspuns:

Pentru ca zilnic sau aproape se lanseaza cate o noutate in materie de procesoare/placi video iar daca de exemplu astazi o placa video x costa 1000 lei, peste 2-3 ani costa 300-400 lei.

| Gh3oK1ll3r a răspuns:

Salut,
A scazut pretul pentru ca e second-hand.