| mariuscraiova a întrebat:

am o problema cu pc de cateva zile. cand il aprind imi apare numele calculatorului iar dupa se blocheaza. Numai raspunde la nicio comandastraight face. Am incercat sa bag cd cu windows tot degeaba. stie cinevare care-i problema?

4 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Ai facut setarea in Bios sa porneasca bootarea de pe CD/DVD sau CD ROM?
Intra in BIOS si schimba la MENIUL Boot pe CD/DVD ca fiind optiunea primara(adica NR 1) si apoi HDD/HDD zero (asta in cazul in care nu ai aceasta optiune deja setata) la unele calculatoare in functie de placa de baza se poate boot de pe CD prin apasarea tastei F12 (dupa restart bineinteles).
Pentru a intra in BIOS (restarteaza calculatorul) in functie de diferitele placi de baza se intra apasand una din tastele: Dell/Delete, F2 sau F10, in cazul in care nu esti sigur poti sa le apesi si pe toate o data.
Dupa ce ai setat DVD-ul ca fiind prima optiune de boot (adica NR 1)si ai iesit din BIOS vei fi intampinat de mesajul in care ti se spune sa apesi orice tasta pentru a continua pornirea (bootarea) de pe DVD, iar apoi incerci in primna faza cu un REPAIR.

| Iwao a răspuns:

La pornire apasa tasta DEL, daca poti intra in bios vezi daca hardul este detectat. Exista un "truc" daca hardul doar s-a blocat.

| mariuscraiova explică (pentru Iwao):

Nu pot sa apas nimicstraight face imi apare jos del tab da nu imi da voie straight face

| Iwao a răspuns (pentru mariuscraiova):

Intai trebuie sa ma asigur ca ai desfacut o unitate, ca sti cum arata un hard si tipul lui, sigur ma poti minti, insa nu este spre binele tau pentru ca poti strica mai mult sau te poti electrocuta.