| VLadGr a întrebat:

Am o problema la pc. Cand il deschid merge normal si apoi apare faza aia cu windows start normally dau enter si apare se incarca xp doar 1 liniuta si apoi apare o eroare pe font albastru. Nu pot vedea ce scrie deoarece da restart la pc imediat dupa aceea. In ultimul timp am avut problema cu placa de retea. Daca e din vina ei spuneti-mi sau daca e virus... poate de la procesor dar vreau sa stiu si eu ce se intampla.
Va rog...

7 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Pai cum inchizi tu pc-ul? Il scoti din priza sau il inchizi din start->shut down!

| Kattan a răspuns:

Pot fi atat de multe cauze. Nu este de la procesor. Poate avea cauze soft, cat si hard. Spune-ne ce apare pe BSOD (blue screen of death) la STOP (la finalul erorii ar trebui sa ai ceva gen STOP 0x00000000). Daca nu poti vedea eroarea, apasa F8 cand porneste calculatorul, si cand iti apare un meniu, alegi "Disable automatic restart". De asemenea, poti incerca sa intri in Safe Mode (daca intra fara probleme, inseamna ca problema este soft).

| StangaciuGeorgeRazvan a răspuns:

Salut.Este vorba despre un virus care l-ai pus fără să vrei probabil în startup.Startupul este cel care porneşte programele de care ai nevoie la deschiderea windowsului,de cele mai multe ori antivirusurile,updateurile etc,nu cred că ai ce rezolva, singura metodă sigură şi bună este să formatezi o partiţie, adică să pui din nou windowsul.O zi bună.

| Dash a răspuns:

Pentru a apuca sa vezi ce scrie pe fondul albastru ai putea incerca sa faci repede o poza (cu telefonul, de exemplu astfel ai putea citi ce scrie)

Dar cred ca cea mai eficienta metoda pentru a rezolva aceasta problema ar fi sa reinstalezi Windows-ul.

| spirt1 a răspuns:

E o eroare ce se numeste blue screen.E o eroare de la hard(hdd). daca iti reinstalezi windowsul nu ar trebui sa-ti mai faca asa.

| Sasha89 a răspuns:

Ai virusi. Trebuie sa reinstalezi windows- ul!

| Corneliu_6985 a răspuns:

Incearca sa instalezi un nou windows... daca la instalarea noului windows apare eroarea pe fon albastru poate sa fie de la procesor...dar daca instalarea decurge fara erori. inseamna ca la acel precedent a fost un virus.