| Sebimiha a întrebat:

Am o statie pioneer de 770w cu 2 boxe kenwood.
Am ascultat astăzi muzica si la una din boxe ii se încălzise magnetul si la cealalta nu.
Din ce cauza?
Dau funda

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

I-a plăcut muzica.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Inverseaza boxele pe canale (cea care a fost stanga o pui pe dreapta, si invers), asculta din nou muzica pana se incalzeste, si vezi pe ce parte.
Daca se incalzeste acelasi difuzor, inseamna ca problema e din el. Ia un multimetru, si masoara-i impedanta.
Daca se incalzeste celalalt difuzor, pus pe canalul pe care s-a incalzit data trecuta, inseamna ca statia da mai mult curent pe canalul ala, si ar fi bine sa duci statia la un electronist, sa vada daca nu s-a ars ceva pe traseul de iesire (o rezistenta, dioda, condensator). Daca totul pare ok, ar putea schimba finalul/finalii de pe canalul respectiv, preventiv (daca nu e scump).

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Poate fi de vina si transformatorul, daca e cu iesire dubla. Poate pe canalul respectiv scapa prea multa tensiune.
Daca ai reglaj de putere separat de reglajul de volum, vezi sa nu fie defect potentiometrul respectiv, probabil e stereo si el.
Diferente auditive sunt intre cele doua boxe? Se aude mai tare sau mai incet, cea care se incalzeste?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Asa masori impedanta (rezistenta).
https://youtu.be/JxsctlgXOi4?t=301

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

@CocaBora, vezi ca nu am pomenit nicaieri de transformator de iesire, ci transformator cu iesire. Bati campii grav, iar eu nu pot sa-ti dau report, ca ai dat divort de toti userii care cunosteau subiectele la care te bagi in seama.
Abereaza in legea ta, dar nu mai ataca pe altii.

| Digikey a răspuns:

Nu cred ca are statia ta 770 W.
Puterea debitata depinde de impedanta.
Impedanta nu se masoara cu testerul cum abera noturbina.
Nu exista transformator de iesire cum abera iar noturbina mai devreme.
Este posibil sa ai o componeta continua pe iesirea la boxe.
Asta se poate masura cu cel mai comun tester. Fara muzica pui testerul pe tensiune continua si daca ai mai mult de 50mV pe iesirea de boxe nu este de bine.