| XMASTEROX a întrebat:

Am placa de baza Gigabyte GA-M61PME-S2 si am o placuta ram 2GB DDR2 667 si una de 1GB DDR1 667.De cand am schimbat pasta conductoare si am deschis PC-ul se intampla asta.
1.Se aud BEEP-uri regulate de vreo 2-3 secunde.M-am documentat si am vazut ca este o eroare de RAM(nu stiu legatura)
2.Am incercat sa le schimb in slot-uri dar primesc acelasi mesaj in beep-uri(mai am un ram de 1GB si il folosesc si pe el)
3.In cele din urma merge doar cel intial de 1GB in slot-ul II(aceleasi beep-uri daca il pun in primul slot). Celelalte nu merg nici in primul slot nici in al doilea)
4.Am incercat scoaterea bateriei, scurgerea energiei statice prin apasarea butonului de power pentru 1 min dar nu are efect.
Dupa mi-a venit o idee.Am deschis PC-ul(cu placuta de 1GB cu care mergea) si inainte de a se auzi acel beep care inseamna ca se deschide am introdus placuta de 2gb.
Acum totalul de 3GB RAM este vazut de CPU-Z,dar nu de windows, iar la programul RAMMon arata Total Physical Memory :1022(3072)
Am explicat cat puteam eu de bine.Va rog foarte mult sa ma ajutati

1 răspuns:
| AntiHero a răspuns:

Poate sa fie o eroare de la windows sau poate ai miscat ceva cand ai schimbat pasta. Iti recomand sa mergi la un service.winking