| Ursa_Daniel_1999 a întrebat:

Am router din ala alb patrat de la Telekom cu buline verzi si rosii laughing scuzati-ma de prezentare, ma intreb e oare ip dinamic s-au static? Daca pot schimba ip, cum o fac? Va rog frumos ajutati-ma, dau funda promit!

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

IP-ul este dat de provider si nu de router. Trebuie sa vorbesti cu cei de la Telekom si sa-i intrebi. Ei ofera si dinamic si static.
Poti rezolva asta vorbind cu ei. Citeste si aici: https://www.telekom.ro/fix/ip-static.html

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu routerul iti da IP-ul.

Cauti pe un site care iti afiseaza IP-ul, il notezi, dai un restart la router. Daca dupa restart ai alt IP inseamna ca e dinamic.