| PainePrajita33 a întrebat:

am si eu o intrebare:
Sunt compatibile componentele astea http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/2523302/ acum as dori sa vorbesc cu cineva care se pricepe. Daca sunt compatibile trebuie schimbat ceva, sau adaugat etc.
Multumesc de ajutor dau funda celui mai bun!

Răspuns Câştigător
| DavidoffUser a răspuns:

Iti recomand altceva si o sa-ti explic de ce!
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/2523806/

1)Placa Video---Gigabyte, Asus, EVGA, MSI, Saphhire----Cumperi doar de la producatorii astia, pe care o prinzi mai ieftina.Nu te uita dupa viteza procesorului grafic, diferentele sunt minime, 1-2 % in jocuri.
De obicei platesti 1 milion pentru 100 Mhz doar sa cresti cu 1-2 fps in jocuri.ATENTIE! vb despre acelasi model-1050TI vs 1050TI, nu 1050TI vs 1060 unde 1060 e de 2 ori mai buna si e 10 milioane jum

2)Placa de Baza--- nu conteaza decat daca vrei sunet 5.1, o multime de porturi USB etc sau sa faci OVERCLOCK, iar OC poti face doar i5, i7 versiunile K de la "unlocked" ex:i5 4460K
ATENTIE! Procesoarele mai noi necesita uneori un socket nou SAU acelasi socket DAR alt chipset(mai nou), de aceea in wishlistul meu chipsetul e B250 care accepta generatia a 7-a de pentium, i3 si i5.

3)Ramii ----cumpara doar in dual channel.De ce?
Gandeste-te ca ai o sticla de 2 l si o torni pe toata.
Acum ai aceeasi 2 sticle de 1 litru si le torni.
Acelasi volum, insa informatia "curge " mai repede si e mai fluida.
Oricum diferentea e de max 10 %, insa eu zic ca pentru 20 de lei merita.

4)Procesul----Anul acesta suntem binecuvantati de catre Intel.
Generatia a 7-a de Pentium a primit o imbunatatire majora.
Are 2 cores si 4 threads + tehnologia hyperthreading.Cel de anul trecut avea doar 2 cores si 2 threads fara hyperthreading ceea ce inseamna ca era cu muult inferior lui i3.
In situatia de fata Pentium G4560 3.5 Ghz este egal cu i3-6100 3.7 Ghz de anul trecut doar la 2, 5 milioane.
Diferenta dintre G4560 3,5 Ghz si i3-7100 3.9 Ghz de anul acesta care are o imbunatatire de 200 mhz fata de generatia precedenta, este o tehnologie AVX 2.0 si viteza (400 mhz diferenta), atat. uite si linkul oficial de comparatie. https://ark.intel.com/compare/97455,97143
Eu in lista mea, ti-am pus si i3-7100 care e la acelasi pret cu ala de anul trecut si ti-am pus si Pentiumul.
Presupun ca tu te vei juca. Daca nu ma crezi pe mine cu procesorul, cauta pe Youtube g4560 vs i3 7100 si o sa vezi ca sunt egale in performanta.

Sursa----Corsair, Termaltake etc, in general firmele premium de coolere si surse vand produse de foarte mare calitate, dar le vand pentru cei care vor sa scoata din sistemul lor si ultima samanta de putere fara sa aiba diferente majore de voltaj.Pentru uz normal, as recomanda o sursa care indeplineste doar necesarul, nu extraordinarul.

Hardul-Ramane acelasi

Carcasa---Eu as lua-o pe cea mai ieftina, componentele conteaza, nu aspectul.

| Mihai1810 a răspuns (pentru DavidoffUser):

De ce ai pus 2 procesoare?

12 răspunsuri:
| AndreiM77 a răspuns:

Http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/2474454/
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/2472002/

Aici ai 3 pc-uri. Ultimul e putin mai special, ai un g4560 cuplat cu un rx480. Este o combinatie foarte buna, Vei juca toate jocurile si cele care vor aparea in viitor. Ai 8gb ram, sursa foarte buna, certificata cu protectii, eficienta buna.
Primul pc este un g4560 cuplat cu un gtx1060.
Eu recomand cel cu rx480, pentru ca in gaming este peste gtx 1060.
Apropo, cand vine vorba de surse, alege doar de la producatori cunoscuti si consacrati. Sa nu te uiti ca este ieftina, etc, arata bina. Sa fie certificata, sa aiba protectii (OVP, OCP, OPP, SCP, UVP), si eficienta mai mare de 80%. De ce spun asta? Sursa e inima sistemului, trebuie sa fiu una buna de calitate, in special cand faci gaming. Nu alege pocnitoare.

| Mihai1810 a răspuns (pentru AndreiM77):

In niciuna dintre configuratii placa de baza nu recunoaste procesorul.

| AndreiM77 a răspuns (pentru Mihai1810):

Tu din ce cauza crezi ca nu recunoaste procesoul?

| Mihai1810 a răspuns (pentru AndreiM77):

"Din ce cauza nu il recunoaste nu din ce cauza cred eu ca il recunoaste" din cauza chipsetului.

| AndreiM77 a răspuns (pentru Mihai1810):

Gresit.
Acele placi sunt pe soket 1151 si generatia kabylake foloseste tot acest soket. Deci merge, nu sunt probleme in ce priveste compatibilitatea.

| Mihai1810 a răspuns (pentru AndreiM77):

Eu vorbeam de chipset nu se socket. Du-te si informeaza-te si mai vorbim dupa.

| AndreiM77 a răspuns (pentru Mihai1810):

Daca ii faci un update de bios o sa functioneze.

| Mihai1810 a răspuns (pentru AndreiM77):

"Daca ii faci". Si cine stie sa faca?

| AndreiM77 a răspuns (pentru Mihai1810):

Nu stii sa faci un update de bios? Vorbesti cu mine si te contrazici cu mine de incompadibilitati intre procesoare si chipset-uri, etc si raspunzi: cine stie sa faca? Serios?!

| Mihai1810 a răspuns (pentru AndreiM77):

Eu vobeam in general. Unii de abia stiu sa asambleze un PC si noi vorbim de update de bios. Nu te mai da mai destept decat o cere situatia. Poti sa pui o placa de baza care suporta procesorul fara update de bios si ai rezolvat problema. Dar asa e cand te crezi inteligent. Si eu pot sa merg pe malul santului sa vorbesc despre teoria heliocentrica si dupa ma laud ca sunt inteligent.