| mamaligacufrisca a întrebat:

Am si eu o problema, acum o saptamana am achizitionat un laptop Asus k55vm-sx 116d (procesor i5 ivy brige, memorie ram 8 Gb pe o frecventa de 1600 Mhz, placa video Nvidia Gforce Gt 630M, Hdd : 500 Gb).
Acu cateva zile a aparut o prima problema dupa ~ 40 de minute de jucat nfs shift laptopul se restarta (acelasi lucru il face cand este pe acumulator sau pe baterie ), ieri aceiasi problema dupa 5 minute de rulare a nfs shift laptopu se opreste.
Ar putea fi o problema de soft?(ceea ce nu prea cred)....Stiti cam care ar fi problema?
Momentan ma gandesc sa returnez acest laptop, daca se poate as dori sa imi dati si mi-e un sfat ca nu stiu cu ce sa inlocuiesc acest laptop suma maxima ar fi de 3000 de lei, ma gandeam la un Lenovo IdeaPad Z580AF ( http://www.pcgarage.ro/......2gb-white/ )
Sper sa rezolv problema...dau funda unui raspuns adecvat!

Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| laptopnews a răspuns:

E ok Lenovo! Ar trebui sa se descurce bine! Are procesor bun din generatia noua, placa video decenta. Ar trebui sa ruleze si jocuri destul de bine, desi nu e un laptop de gaming. Sa il folosesti cu placere! happy

9 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

1. niciodata nu te jcua cand esti pe baterie, ca se restarteaza. 2. cad te joci, sa ai bateria in laptop si sa fie conectat si la priza. 3. monitorizeaza temperaturile.

| mamaligacufrisca explică (pentru sltlp):

Ma-m jucat fara baterie si pe baterie ...se intampla acelasi lucru dupa 5 minute se restarteaza ...eu cred ca este defect laptopul, asa ceva nu am mai auzit sa fi patit cineva, mai ales la un laptop nou.
Multumesc pentru raspuns!

| sltlp a răspuns (pentru mamaligacufrisca):

Intr-adevar, este anormal pentru un laptop nou.

| laptopnews a răspuns:

Pune un link cu laptop-ul. Teoretic nu ar trebui sa se restarteze si nici nu cred ca e vorba de temperaturi. Asus-urile din seria K sunt printre cele mai reci laptop-uri de pe piata. Vezi in ce masura poate fi inlocuit. Acel Lenovo e in regula. Succes!

| mamaligacufrisca explică (pentru laptopnews):

Acesta este laptopul :

http://www.oktal.ro/......81132.html

Nu as spune ca sunt cele mai reci dupa piata deoarece al meu se incalzeste imediat...multumesc pentru raspuns!
Mai caut alte laptopuri cu care as putea sa il schimb si luni am sa-i contactez pe cei de unde l-am comandat.

| mamaligacufrisca explică (pentru laptopnews):

Salut
Luni am sa ma duc sa schim Asus-ul cu Lenovo :
http://www.oktal.ro/......76553.html

Sper sa nu am aceiasi problema sa se incalzeasca preatare.
Imi poti spune te rog ce parere ai despre acest Lenovo?
Merci!

| laptopnews a răspuns (pentru mamaligacufrisca):

E ok Lenovo! Ar trebui sa se descurce bine! Are procesor bun din generatia noua, placa video decenta. Ar trebui sa ruleze si jocuri destul de bine, desi nu e un laptop de gaming. Sa il folosesti cu placere! happy

| laptopnews a răspuns:

Inainte a il returnezi, instaleaza un benchmark pentru testat temperaturi, vezi apoi la cat ajunge in momentul in cate te joci. Se poate restarta si din alte cauze! happy Succes!

| mamaligacufrisca explică (pentru laptopnews):

Am returnat laptopul, acum astept sa imi primesc banii inapoi sau sa imi aleg alt laptop.
Iti multumesc pentru raspunsuri!

| laptopnews a răspuns (pentru mamaligacufrisca):

Am inteles! happy
Sa speram ca vei gasi unul potrvit pentru activitatile tale! Succes!