| stef112 a întrebat:

Salut tpu.Am si eu o problema cu pc.Deci cand mi la adus avea win 7 am rulat cat am rulat eu cu el si dupa am reinstalat cu xp.A mers bine cu xp 6 luni. Dupa mi s-a stricat win/pc.Imi dadea o eroare cu windows delayed write failed si nu mai puteam downloada nimic si asa.Am zis sa il reinstalez tot cu xp.Cand sa il reinstalez, se oprea la formatare pe la 26 % si dupa sarea a 100% si zicea ca nu a reusit si daca incercam din nou imi zicea ca nu se poate accesa hard-ul.L-am dus la reparat si cand mi la adus mi-a zis ca daca reinstalez cu xp trebuie sa fac nu stiu ce setare in BIOS ca altfel nu merge.Nu am bagat de seama si am luat pc.A mers impecabil 1 saptamana downloadam fara nici o problema nu avea nimic pana cand am bagat un stick in el sa tra ceva.L-am scos si dupa la un restart imi aparea startup repair si imi zicea ca daca am bagat orice stick sa il scot.Eu il scosesem.Am vazut ca nu merge asa ca am reinstalat cu xp fara sa fac vreo setare in BIOS.Acum a inceput iar sa imi dea eroarea cu windows delayed write failed si nu stiu ce sa ii fac.Mentionez ca am bios ez mode. Orice parere sugestie este acceptata cu mare drag pentru ca nu stiu ce are. Fundaaaaa!

Răspuns Câştigător
| gelu1970 a răspuns:

Cand scoti un stick din calculator scoate-l cum trebuie. intai il desconectezi de la calculator si apoi il scoti fizic. in bios trebuie sa ai activata optiunea ide si nu ahci, daca vrei sa instalezi xp. insa xp e un sistem operativ destul de instabil cu respect la windows 7 si cred ca de asemenea w8. de ce cu totii mergeti in spate ca racul cand in ziua de azi exista sisteme mult mai eficiente? daca ai avut w7 ai facut o mare prostie instaland xp. si daca ai avut 7 e posibil sa ai noroc si sa poti instala w8- oricum e calculatorul tau.

| stef112 explică (pentru gelu1970):

Pot modifica acum in tip ce am xp si daca da unde anume gasesc aceasta setare?

4 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Go to Administrative Tools in the Control Panel
Double-click Computer Management and navigate to Computer Management (Local) -> Storage -> Disk Management
Right-click on the drive on the external drive shown in the Volume column and select Properties from the pop-up menu
Go to the Hardware tab, select the drive from the list and click the Properties button
Go to the Policies tab, select Optimize for quick removal, and click the OK button
If you have other external drives you also want to change the settings for then repeat steps 4 and 5 for each drive

| stef112 explică (pentru gelu1970):

Frate am facut tot ce ai zis dar nu pot selecta optimizefor quick removal.nu pot am incercat, am debifat ala de jos de la optimize for performance si tot nu pot selecta.ce sa fac in cazul asta.si mersi muuuuuult de ajutor.

| gelu1970 a răspuns (pentru stef112):

Incearca asa, desi in acest caz nu e xp. cel mai sanatos e sa lasi dracului xp. formateaza cu 7 daca pc suporta w7

http://www.youtube.com/watch?v=mfZoS-b-eMA