| AdiPi a întrebat:

Am un abonament UPC Fiber Power 500 si nu stiu de ce. Cand am pornit testul de viteza maximul acumulat era de 50 mbps. Deabia ieri l-am avut. AJUTOR!

4 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Ce e aia maximul acumulat? Invatati sa faceti diferenta intre megabiti pe secunda si megabytes pe secunda!
Ia cauta pe Google "500 mbps to MB/s"!

| halogen001 a răspuns:

1B = 1Byte = 8b = 8bits
Daca sunt 50 MBps atunci ar fi 400 Mbps
Daca sunt chiar 50Mbps, atunci viteza e cam mica.

Fiber Power 500 are 500 Mbps

Se poate folosi si un calculator online http://www.ibeast.com/content/tools/band-calc.asp
Se scrie o valoare si se da "Calculate". Pentru un nou calcul se da "Reset" dupa care se scrie o noua valoare.

| AdiPi explică (pentru halogen001):

Am 500 Mbps nu MBps si testul mi-a dat 50 Mbps

| halogen001 a răspuns (pentru AdiPi):

E de 10 ori mai mica viteza decat ar trebui sa fie. Testul de viteza se face prin cablu nu prin wireless unde viteza e limitata de transmisia prin unde radio. Prin cablu direct, trebuie ca placa de retea sa suporte viteza de 500 Mbps - majoritatea placilor de retea suporta doar 100Mbps. Oricum, viteza de 500 Mbps e destul de mare: sunt calculatoare la care chiar viteza de scriere pe hard disk e mai mica de 500 Mbps.

Deci, testul trebuie facut prin cablu, nu wireless, placa de retea ar trebui sa fie gigabit 1000Mbps si cred ca si viteza de scriere pe hard disk sa fie peste 60MB/s ca sa aiba pe ce descarca datele de pe net.
In windows task manager la networking, la retea trebuie sa fie Link speed 1Gbps ca sa se poata verifica viteza de 500Mbps
Daca Link speed e de 100Mbps sau mai putin, atunci e clar ca nu poti verifica viteza, dar cel putin ar trebui sa ajunga la maximul placii de retea, adica 100Mbps.

Daca placa e de retea e de 100Mbps si prin fir ai obtinut 50Mbps, atuncu inseamna ca asta e viteza reala si ca cei 500Mbps promisi sunt doar pe hartie.
Eu am internet adsl telekom 50lei/luna care trebuiau sa fie 200Mbps, dar din cauza retelei vechi care va ramane probabil asa inca foarte multi ani de acum inainte, am viteza de 14 Mbps happy